Reklama

Premiera utworu dla płockiej orkiestry

Opublikowano:
Autor:

Premiera utworu dla płockiej orkiestry - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To będzie niezwykły wieczór z muzyką symfoniczną. Premierowe wykonania dzieł muzyki klasycznej zdarzają się w salach koncertowych coraz rzadziej.

To będzie niezwykły wieczór z muzyką symfoniczną. Premierowe wykonania dzieł muzyki klasycznej zdarzają się w salach koncertowych coraz rzadziej.

Tymczasem już w piątek 21 marca o 19 w sali koncertowej Płockiej Szkoły Muzycznej odbędzie się premiera „Fantazji na tematy polskie”, napisanej specjalnie dla Płockiej Orkiestry Symfonicznej i Opium String Quartet przez E. Changa.

Kwartet smyczkowy, który wystąpi wraz z płockimi symfonikami, tworzą: Agnieszka Marucha – I skrzypce, Anna Szalińska – II skrzypce, Magdalena Małecka – altówka oraz wiolonczelistka Olga Łosakiewicz-Marcyniak, która na co dzień związana jest z POS.

– Utwór jest bardzo ciekawy, ale trzeba się w nim nastawić na odbiór przede wszystkim kolorystki, barwy i efektów które są charakterystyczne dla muzyki współczesnej – powiedziała nam wiolonczelistka Olga Łosakiewicz-Marcyniak o „Fantazji na tematy polskie”. – Nie jestem jednak w stanie powiedzieć, jak ten utwór spodoba się słuchaczom.

Wielu krytyków muzycznych podkreśla, że odbiór premierowego wykonania ma wielkie znaczenie dla późniejszej recepcji utworu. Dlatego na wykonawcach spoczywać będzie niemała odpowiedzialność.

– Mamy tego świadomość, choć wiemy również, że płocka publika ma swoje preferencje repertuarowe. A tym razem czeka nas niełatwa w odbiorze muzyka współczesna – przyznała Olga Łosakiewicz-Marcyniak. – Może się zdarzyć, że nie będzie tłumów na widowni. Podobnie jak wtedy, gdy Piotr Pławner grał „Łańcuch” Lutosławskiego. Sądzę, że dotrą głównie te osoby, które są na większości koncertów i którym nie jest obcy temat muzyki współczesnej.

W programie piątkowego koncertu, w którym Opium String Quartet towarzyszyć będzie Płockiej Orkiestrze Symfonicznej pod batutą Wojciecha Rodka, znalazły się również „Uwertura Wielkanocna” Mikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz I Symfonia B-dur „Wiosenna” Roberta Schumanna.

Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE