Reklama

Premier: Około 18 stycznia powinny być pierwsze dostawy szczepionki

Opublikowano:
Autor:

Premier: Około 18 stycznia powinny być pierwsze dostawy szczepionki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę odbyła się konferencja prasowa prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa Jarosława Gowina oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jakie zmiany i poczynania zapowiedzieli?

W sobotę odbyła się konferencja prasowa prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa Jarosława Gowina oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jakie zmiany i poczynania zapowiedzieli?

Premier Morawiecki poinformował, że w związku z pandemią do świąt Bożego Narodzenia szkoły nadal będą zamknięte, a ferie zimowe zaplanowano w dniach 4-18 stycznia 2021 r. w całym kraju jednocześnie, oczywiście nie będzie wyjazdów na zimowiska. 

- Termin ten sam dlatego, by ruch był jak najmniejszy, nie rozkładać go na wiele tygodni. By siedzieć w domu, przerwać łańcuch zakażeń, by mobilność byłą jak najmniejsza. I właśnie po feriach, około 18 stycznia powinny pojawiać się pierwsze dostawy szczepionki - zapowiedział Morawiecki.

Gdy tylko pojawi się szczepionka, dopuszczona do użycia, Polska zamówi maksymalną liczbę, przysługująca naszemu krajowi.

Premier Morawiecki zaznaczył, że trwa walka, koronawirus cały czas zbiera śmiertelne żniwo, ale każdego dnia zwiększa się w szpitalach liczba łóżek i respiratorów. Obecnie średnia siedmiodniowa to 22-22,5 tys. zakażeń dziennie, rośnie liczba zgonów, za które odpowiedzialny jest bezpośrednio lub pośrednio wirus. 

- Wiele naszych analiz było błędnych, przewidywania nie sprawdziły się. Ale wszyscy Polacy dysponują bronią - to dyscyplina, przestrzeganie zasad sanitarnych i nasza solidarność. Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności. Jest wysoce prawdopodobne, że na jego końcu będzie dostępna szczepionka. Przed nami święta. Apeluję, by były to spotkanie w gronie małych rodzin, tych, które razem mieszkają, by się nie przemieszczać między miejscowościami - apelował Morawiecki.

Podkreślił, że rząd chce ratować ludzkie istnienia, ale i gospodarkę, miejsca pracy. Dlatego placówki handlowe będą mogły działać tylko w najwyższym reżimie sanitarnym. Do 27 grudnia nie zostaną otwarte lokale gastronomiczne, siłownie, kina, hotele, placówki kulturalne. Ostrzegł, że musi być maksymalna dyscyplina w każdej otwartej placówce czy sklepie. Jeśli placówki nie będą się stosowały do restrykcji, będą zamykane.

Przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12), etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej), kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Etap odpowiedzialności – od 28 listopada do 27 grudnia
Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym. Od 28 listopada przywraca się możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. W przestrzeni publicznej jest obowiązek zasłaniać nos i usta. 

Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia. Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe. Na pomoc mogą liczyć m.in. przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Przemieszczanie się- dystans 1,5 m od innych osób; ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina - działalność zawieszona

Komunikacja zbiorowa - Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny - Ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15 m2, obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania - w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób. Imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje - zakaz organizacji

Targi i wydarzenia - wyłącznie w formie online

Parki rozrywki - działalność zawieszona

Edukacja - nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Sklepy i galerie handlowe - Ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15 m2, godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

Hotele - działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.

Gastronomia - wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne - funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

Siłownie, kluby fitness i aquaparki - działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe - bez udziału publiczności

Etap stabilizacji - od 28.12, zależnie od sytuacji epidemicznej możliwy stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych. W momencie, gdy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 19 tys.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE