Reklama

Prawie 8 tys. mieszkańców regionu skorzystało ze specjalnego zasiłku opiekuńczego

Opublikowano:
Autor:

Prawie 8 tys. mieszkańców regionu skorzystało ze specjalnego zasiłku opiekuńczego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W całym województwie mazowieckim złożono do tej pory 33 tys. wniosków o zasiłek dla rodziców, którzy musieli zostać z dziećmi ze względu na zamknięcie placówek oświatowych. W płockim oddziale zgłosiło się 7,7 tys. osób.

W całym województwie mazowieckim złożono do tej pory 33 tys. wniosków o zasiłek dla rodziców, którzy musieli zostać z dziećmi ze względu na zamknięcie placówek oświatowych. W płockim oddziale zgłosiło się 7,7 tys. osób. 

Z zasiłku mogą skorzystać ubezpieczeni rodzice, których dziecko nie ukończyło 8 lat. Świadczenie zostało wprowadzone w marcu, początkowo na okres dwóch tygodni, bo na tyle pierwotnie zamknięto żłobki, przedszkola i szkoły. Przedłużono ten okres o kolejne dwa tygodnie. 

- Nowe przepisy dały również prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat - informuje Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

W całej Polsce złożono 235 tys. wniosków o specjalny zasiłek. W województwie mazowieckim 33 tys., a w płockim oddziale ZUS, obsługującym północną część województwa, 7,7 tys. 

- Nowe przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna - mówi rzecznik.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez Internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zasiłek jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Może o niego wystąpić rodzic aktualnie sprawujący opiekę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku.

- Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom, a jego długość nie zależy od liczby dzieci - tłumaczy Olewiński.

Zasiłek nie przysługuje gdy jeden z rodziców może zapewnić opiekę, np. ze względu na bezrobocie, trwający urlop macierzyński czy wychowawczy. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE