Reklama

Prawie 200 mln zł od marszałka. Jakie inwestycje czekają Płock?

Opublikowano:
Autor:

Prawie 200 mln zł od marszałka. Jakie inwestycje czekają Płock? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Modernizacja dróg w powiecie, remont w szpitalu i pieniądze dla teatru - między innymi te inwestycje planuje w tym roku dla naszego regionu Urząd Marszałkowski w Warszawie.

Modernizacja dróg w powiecie, remont w szpitalu i pieniądze dla teatru - między innymi te inwestycje planuje w tym roku dla naszego regionu Urząd Marszałkowski w Warszawie.

Marszałek Adam Struzik zaprezentował dziś plan na tegoroczne inwestycje w subregionie płockim. Ucieszą się kierowcy, bo w planach urzędników jest modernizacja i budowa kilku dróg. Najwięcej, bo 87,5 mln złotych województwo chce przeznaczyć na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 541. Wszystko wskazuje na to, że wreszcie uda się zrealizować obwodnicę Gąbina, wartą 25 mln złotych.

- Po wielu latach udało się uzyskać wszystkie zgody, w tym zgodę obywateli - mówił Adam Struzik. - Grupa mieszkańców wycofała protest z Naczelnego Sądu Administracyjnego. Możemy przystąpić do realizacji inwestycji. 

Zmodernizowana zostanie też droga wojewódzka nr 575 Płock-Kazuń Nowy i pochłonie to 15 mln złotych. 9 mln złotych kosztować ma modernizacja drogi wojewódzkiej 559 od granicy województwa do Bądkowa Jeziorne. Blisko 5 mln przeznaczono na rozbudowę drogi w Maszewie Dużym, tyle samo też na trasę Łąck-Ruszki. Wśród mniejszych inwestycji znalazły się m.in. remont na odcinku Bielsk-Zągoty, rozbudowa drogi na odcinku Sierpc-Bielsk czy remont drogi wojewódzkiej 539 w Adamowie.

- Mamy 3000 km dróg na Mazowszu - ilustrował marszałek. - To nadal jest jedna z największych barier rozwojowych. Dziś 70-80 proc. dróg wojewódzkich jest w przyzwoitym stanie, ale ten obszar ciągle wymaga wsparcia.  

Inne inwestycje

Na ponad 8,5 mln złotych może liczyć szpital na Winiarach. Za 6,1 mln złotych przeprowadzony zostanie remont oddziału ginekologiczno-położniczego, a za kolejne 2,5 mln złotych rozbudowany zostanie system informatyczny "E-zdrowie". 

Ponad 10 mln złotych zostanie rozdzielone także pomiędzy placówki kulturalne. Najwięcej, bo 4,5 mln złotych otrzyma Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Za te pieniądze zostanie wyremontowana infrastruktura. Z kolei Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu otrzyma 2,9 mln złotych, a 2,4 mln złotych przypadnie Muzeum Mazowieckiemu w Płocku - pieniądze te posłużą na odtworzenie i rewaloryzację budynku zabytkowego od ul. Kolegialnej oraz przebudowę przynależnych oficyn. Na liście inwestycji jest też Teatr Dramatyczny w Płocku - za 265 tys. złotych wymieniona zostanie konsola sterująca oświetleniem oraz przygotowana dokumentacja projektowa dla modernizacji systemu oświetlenia sceny.

Marszałek wspominał też o budowie linii kolejowej Płock-Modlin. To jednak melodia dalekiej przyszłości.

- Wczoraj ustaliliśmy w ministerstwie inwestycji i rozwoju, że łącznik 5,5 km będzie zbudowany do końca 2022 roku i to jest w oficjalnych dokumentach rządowych - poinformował. - Jeśli to się powiedzie, rozpoczniemy prace projektowe nad odcinkiem Płock-Modlin. 

Jak podał marszałek, wstępne analizy dotyczące kosztów tej inwestycji mówią o kwocie powyżej miliarda złotych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE