Reklama

Prawdziwa gratka. Reprint książki z 1939 r.

Opublikowano:
Autor:

Prawdziwa gratka. Reprint książki z 1939 r. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości „Błądzących upominać”, „Miłosierdzie wobec alkoholizmu”, „Krzywdy cierpliwie znosić” - to niektóre tytuły ponad 50 rozważań bł. biskupa płockiego Leona Wetmańskiego z wydanego właśnie zbioru „Miłosierdzie”. To reprint wydania z 1939 r., które ukazało się dwa lata przed męczeńską śmiercią autora w obozie koncentracyjnym.

„Błądzących upominać”, „Miłosierdzie wobec alkoholizmu”, „Krzywdy cierpliwie znosić” - to niektóre tytuły ponad 50 rozważań bł. biskupa płockiego Leona Wetmańskiego z wydanego właśnie zbioru „Miłosierdzie”.  To reprint wydania z 1939 r., które ukazało się dwa lata przed męczeńską śmiercią autora w obozie koncentracyjnym.

W tym roku mija 130 lat od urodzin i 75 lat od męczeńskiej śmierci biskupa płockiego Leona Wetmańskiego, zamęczonego wraz z arcybiskupem Antonim Julianem Nowowiejskim w 1941 r. w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Działdowie. Choć obaj płoccy biskupi zostali w tym samym czasie ogłoszeni błogosławionymi  jako męczennicy Kościoła katolickiego, wydaje się, że biskup Wetmański jest mniej znany niż przedwojenny ordynariusz diecezji płockiej. Do tej pory wznawiane były przede wszystkim dzieła abpa Nowowiejskiego - reprintów doczekały się m.in. monumentalna monografia Płocka, jedno z najważniejszych źródeł o historii miasta czy „dzieło życia” arcybiskupa, czyli obszerny "Wykład liturgii Kościoła katolickiego”.

Teraz Płocki Instytut Wydawniczy postanowił przybliżyć czytelnikom myśl drugiego biskupa męczennika - Leona Wetmańskiego i wydał jego rozważania wygłaszane na zebraniach zainicjowanego przezeń Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Pauolo. Rozważania opublikowano po raz pierwszy w 1939 r. jako pomoc formacyjna dla działającej wówczas prężnie Akcji Charytatywnej.  Ale krąg potencjalnych adresatów tych pouczeń - zachęca wydawnictwo - jest znacznie szerszy.

Ponad 50 rozważań traktuje o miłosierdziu - jako przymiocie Boga i cnocie człowieka, wyrażeniu miłosierdzia w sakramentach,  jego roli w wierze katolickiej, uczynkach miłosierdzia względem duszy i ciała. W rozważaniach nie brakuje licznych nawiązań do Pisma Św. i pouczeń na temat praktykowania miłosierdzia w rodzinie, parafii. Oto niektóre z tytułów: „Miłosierdzie - wielka cnota chrześcijańska”, „Miłosierdzie wobec alkoholizmu”, „Błądzących upominać”, „Krzywdy cierpliwie znosić”, „Jałmużna od grzechu wybawia”, „Miłosierdzie w Poście”, „Miłosierdzie roztropne”, „Miłosierdzie zorganizowane”.

Rozważania kosztują 25 zł, można je kupić w Księgarni Diecezjalnej lub za pośrednictwem strony PIW - wydawnictwo.plock.pl

Okładka rozważań, fot. PIW

Czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE