Reklama

Poznają Laskę blondynkę. Rusza festiwal

Opublikowano:
Autor:

Poznają Laskę blondynkę. Rusza festiwal - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za kilka dni w Płocku rusza czwarta edycja Płockiego Festiwalu Kultury i Sztuki. Program powinien zadowolić nawet najbardziej wybrednych koneserów kultury - do Płocka przyjadą sławy polskiego kina i piosenki.

Za kilka dni w Płocku rusza czwarta edycja Płockiego Festiwalu Kultury i Sztuki. Program powinien zadowolić nawet najbardziej wybrednych koneserów kultury - do Płocka przyjadą sławy polskiego kina i piosenki.

Już we wtorek dowiemy się, czy płocki Festiwal Kultury i Sztuki (dla osób niewidomych) otrzyma nagrodę Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe”. O tym, czy festiwal zostanie nagrodzony za osiągnięcia w upowszechnianiu o promocji sztuki filmowej, dowiemy się podczas jutrzejszej siódmej uroczystej gali wręczenia Nagród PISF w takcie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Oprócz niego, wśród nominowanych znalazła się również wystawa „Polska. Europa. Świat. Twarze Agnieszki Holland” w Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka.

– Bardzo się cieszę, że działania, które mają miejsce w Płocku, zostały dostrzeżone- zaznaczał dziś prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej w Ratuszu. – Z roku na rok projekty są coraz bardziej ambitne, poprzeczka podnosi się do góry. Z 40 uczestników teraz będzie ich ponad setka – mówił. Ilość chętnych znacznie przewyższa już bowiem realną liczbę wolnych miejsc.

– Ponownie zaprosiliśmy do Płocka gwiazdy filmu i muzyki, ponieważ potrzebujemy ambasadorów, którzy pokażą innym nasz sposób dotarcia do osób niewidomych – akcentowała z kolei Renata Nych, prezeska stowarzyszenia „De Facto” w odniesieniu do programu, który ruszy już w najbliższą sobotę, 14 września i potrwa przez tydzień. Każdego dnia będą odbywały się jakieś wydarzenia z pogranicza kultury i sztuki, począwszy od licznych projekcji filmowych (w Novym kinie Przedwiośnie lub w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „STUDNIA”), spotkania z aktorami, koncerty (z recitalem wystąpi na przykład Patrycja Piekutowska, a piosenki Agnieszki Osieckiej zaprezentuje Katarzyna Groniec) i wieczorki poetyckie (z dużym udziałem Marka Grali czy Andrzeja Seweryna).

Nych tłumaczyła, że w przypadku osób niedowidzących trzeba wytworzyć potrzebę, zachętę do wyjścia z domu i poznawania produktów współczesnej kultury. Tylko, by tego dokonać, audiodeskrypcja musiałaby stać się powszechna. O tym, jak silna bywa taka potrzeba, najlepiej świadczy obecność Iwony Karczmarek, która pomimo słabego wzroku, co roku przyjeżdża na festiwal do Płocka z Elbląga i bierze udział w warsztatach Mariusza Pogonowskiego. Zagrała już w spektaklach „Ślepcy” i „Manufaktura obrazu”. W ten sposób poznała Milenę Rytelewską. Spotkanie obu pań okazało się niebywale twórcze i zaowocowało przedstawieniem „Laska”, do którego muzykę skomponował Piotr Liberek. Jego produkcją zajęła się firma Joanny Stanowskiej "Jo Art Show" przy współpracy z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki, Per Se oraz De Facto.

– Ten spektakl to wynik naszej prywatnej relacji – opowiadała Rytelewska. – Jego treść jest dość intymna, ale Iwona weryfikowała stworzony przeze mnie tekst. Jest to jednak jej opowieść, a ja przynajmniej starałam się jak najlepiej odwzorować perspektywę głównej bohaterki. Najważniejsze było zatarcie granic między dwoma odmiennymi światami i temu zadaniu podporządkowaliśmy wszystkie środki wyrazu.

Reżyserką i pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest własnie Joanna Stanowska, która postawiła sobie za cel sięgnięcie po wszystkie dostępne możliwości, jakie zdołałyby pobudzić wyobraźnię u widza, a więc teatr cieni, przedmiotu, muzyki, zapachów. Stanowska zwróciła także uwagę na pewną dwuznaczność zawartą w tytule. – Laska to przecież nie tylko przedmiot, ale i piękna kobieta, blondynka - tłumaczyła. Zagra w nim razem z Mileną Rytelewską. Premiera spektaklu już w najbliższy piątek, 19 września o godzinie 16.30 w siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki przy ul. Tumskiej 13. Potrwa troche ponad 40 minut. Będzie to takie małe wprowadzenie do samego festiwalu. Jego klamrą będzie natomiast teledysk, który obejrzymy sobie później w sieci. Ten powstanie w przeciągu sześciu spotkań warsztatowych z osobami niewidomymi. Prace nadzoruje Mariusz Pogonowski. Z pewnością nikt nie będzie się potykał – mówił o swoim pomyśle na klip z Płockiem w tle. – Nikt nie będzie potrzebował pomocy. Zatańczą wszyscy – wypunktowywał.

Warto podkreślić, że wydarzenie nie opiera się wyłącznie na znanych tytułach z afisza z audiodeskrypcją. W repertuarze znajdziemy m. in. pokaz filmu „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” Alka Pietrzaka, studenta Filmówki, który jakiś czas temu opowiadał Portalowi Płock o procesie jego produkcji. Alek niestety nie dotrze w sobotę do Płocka, ale być może pojawi się w niedzielę, żeby wypić z uczestnikami festiwalu filiżankę małej czarnej.

Za kwestie techniczne odpowiada „Nove Kino Przedwiośnie”. – Czeka nas próba telekonferencji na dużym ekranie z Robertem Więckiewiczem ( nie przyjedzie do Płocka z powodu trwających właśnie zdjęć do kolejnego filmu) – przyznał dyrektor kina, Zbigniew Michalski. – Do rozwiązania były problemy techniczne. Cały czas staramy się, aby magia kina zadziałała bez zarzutu.

Przy okazji festiwalu pojawią się w Płocku znamienici goście. W ramach spotkań z aktorami publiczność pozna Kingę Preis, pojawią się również Anna Nehrebecka i Zbigniew Waleryś. Wszystko za sprawą zaplanowanych projekcji m. in. „Pod Mocnym Aniołem”, „Papuszy” i „Chce się żyć”. Andrzej Seweryn tym razem wystąpi w trakcie „Wieczoru z poezją i rozmową”, choć na tym nie skończy się festiwalowy wątek poetycki. Marek Grala szczególnie zaprasza na Koncert Laureatów z tekstami Lechonia i Gałczyńskiego, Jacka Karczmarskiego, czy Agnieszki Osieckiej. Wystąpi Agnieszka Grześkiewicz i płocczanin, Michał Zawadzki. Publiczność obejrzy również przedstawienie „Weekend z kochankiem” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w płockim teatrze. Przy okazji Monika Mioduszewska Olszewska zdradziła, że istnieją wstępne plany dotyczące pętli indukcyjnej, która miałby znaleźć się w pobliżu sceny w Dramatycznym, jako system pomocny przy wspomaganiu słuchu. Tylko, że są to plany, na których realizację wciąż brakuje funduszy.

Na koniec po jednej dobrej i złej wiadomości. Z racji ograniczonej liczby miejsc obowiązuje rezerwacja, która ruszyła 5 września. Dla płocczan także zostawiono pewną pulę wejściówek, ale trzeba się pospieszyć. Na większość wydarzeń jest jeszcze spora szansa, aby się załapać. Teraz czas na złą wiadomość, w przypadku koncertu Katarzyny Groniec w Novym Kinie Przedwiośnie pula już się wyczerpała. Na pozostałe wydarzenia rezerwacji dokonujemy poprzez adres mailowy: lub dzwoniąc pod numer telefonu: 607 155 921 (od 9.00 do 16.00). Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Po szczegółowy program zapraszamy do naszego .

Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE