Reklama

Pozbądź się legalnie swoich elektrośmieci

Opublikowano:
Autor:

Pozbądź się legalnie swoich elektrośmieci - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę 27 lipca odbędzie się kolejna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Specjalnie oznakowane pojazdy pojawią się przy centrum handlowym Auchan oraz przy Kauflandzie.

W sobotę 27 lipca odbędzie się kolejna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Specjalnie oznakowane pojazdy pojawią się przy centrum handlowym Auchan oraz przy Kauflandzie.

Akcja „Moje miasto bez elektrośmieci” prowadzona jest w każdą ostatnią sobotę w godzinach 9-14. Oznakowane specjalnie pojazdy czekają na każdego mieszkańca Płocka, który chce się bezpłatnie pozbyć sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jak zapewniają organizatorzy, dzięki współpracy władz Płocka z ElektroEko można pozbyć to zrobić w sposób komfortowy i nie stwarzający problemów.

Każdy, kto odda swoje elektrośmieci w jednym ze wskazanych punktów, może odebrać kupon, który może przekazać do wykorzystania jednej z 14 szkół podstawowych, które angażują się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, dzięki czemu będą mogły korzystać z utworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego.

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów szkołom przydzielane są kupony. Przelicza się je na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, rzutniki, ławki, krzesła lub szafy.

Zbieraniem kuponów mogą zajmować się nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale również ich rodziny, znajomi i sąsiedzi. Im mocniej w zbiórkę i oddawanie elektrośmieci zaangażuje się społeczność związana z daną placówką edukacyjną, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. Od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

– Wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody elektrośmieci bezpośrednio zanieczyszczają środowisko, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych – ostrzegają organizatorzy akcji. – W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronach www.elektroeko.pl oraz www.mmbe.pl. Wypełniając formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer 2222 333 00, można zamówić usługę bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci z domu (lodówki, telewizory itp.). Jeśli jednak komuś zależy na odebraniu kuponu dla szkoły, musi zużyty sprzęt dostarczyć do wymienionych punktów samodzielnie.

Fot. Archiwum organizatora

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE