Reklama

Powstanie skwerek dla studentów [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Powstanie skwerek dla studentów [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W centrum skwerku przed gmachem Politechniki Warszawskiej znajdzie się wyłożone drewnem siedzisko w kształcie cyrkla. Wszystko - od projektowania, przez pozyskiwanie pieniędzy, po wykonanie ma być dziełem samych studentów.

W centrum skwerku przed gmachem Politechniki Warszawskiej znajdzie się wyłożone drewnem siedzisko w kształcie cyrkla. Wszystko - od projektowania, przez pozyskiwanie pieniędzy, po wykonanie ma być dziełem samych studentów.

Dziś odbyło się pierwsze robocze spotkanie studentów Wydziału Budownictwa Politechniki Warszawskiej na czele z kołem naukowym Konstruktor w sprawie budowy skwerku nieopodal gmachu przy Łukasiewicza od strony Orlen Areny.  

Budowa nietypowego miejsca to jeden z pomysłów na uczczenie zbliżającej się wielkimi krokami 50. rocznicy powstania płockiej filii Politechniki Warszawskiej. W przyszłym roku mija pół wieku od chwili, gdy studia rozpoczęli w Płocku pierwsi przyszli inżynierowie.

Studenci chcą, by na 50. w historii płockiej filii inaugurację, czyli rozpoczęcie roku akademickiego 2016/2017, skwerek był już gotowy.

Jak dowiedzieliśmy się  na uczelni, ma to być projekt naukowy wykonany przez kilkunastu studentów. Oznacza to, że sami żacy nie tylko zaprojektują skwer, nie tylko pozyskają fundusze (najpewniej z uczelnianego grantu i od sponsorów), ale i sami, własnoręcznie wykonają wszystkie elementy małej architektury.

Projekt jest stosunkowo prosty, ale - co potwierdzą zapewne wszyscy byli studenci, którzy wiosenne i letnie przerwy między zajęciami spędzali na stojąco - bardzo potrzebny. Zakłada on zbudowanie niewielkiego utwardzonego placu, którego centralną część zajmie konstrukcja służąca do siedzenia w kształcę cyrkla (symbol płockiej filii politechniki). Wokół powstaną cztery ławki - każda w wykonana w innej konstrukcji - stalowej, żelbetowej, drewnianej i murowanej z cegły. Oczywiście, wszystko - od utwardzenia terenu, przez konstrukcje siedzisk zapewniającą ich odpowiednią wytrzymałość itd., zaprojektują sami studenci.

To pierwszy etap prac na skwerkiem, cel na najbliższe miesiące. Kolejny to pozyskanie funduszy, a najprawdopodobniej przed przyszłymi wakacjami ruszą prace tak, by zdążyć przed 1 października. Studenci będą musieli zaopatrzyć się w kaski, obuwie robocze, narzędzia i materiały.

W ubiegłym roku studenci wykonali własnoręcznie schody żelbetowe o ciekawej konstrukcji (podobne do tych, które znalazły się w wyremontowanej wieży ciśnień), ale nie znalazły one dotąd praktycznego zastosowania. Ten projekt ma być pierwszym od lat dziełem żakowskich rąk i głów, które przysłuży się studenckiej braci.

Fot. płocka filia Politechniki Warszawskiej

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE