Reklama

Powstanie hospicjum i zakład opiekuńczo-leczniczy [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Powstanie hospicjum i zakład opiekuńczo-leczniczy [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości – Kierując się misją, którą jest zapewnienie pacjentom dobrych warunków leczenia, profesjonalnej opieki oraz bezpieczeństwa, rozpoczynamy budowę kompleksu opieki długoterminowej i hospicyjnej przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku – odczytano w piątek treść aktu erekcyjnego. Nowy ośrodek miałby rozpocząć działalność w 2021 r.

– Kierując się misją, którą jest zapewnienie pacjentom dobrych warunków leczenia, profesjonalnej opieki oraz bezpieczeństwa, rozpoczynamy budowę kompleksu opieki długoterminowej i hospicyjnej przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku – odczytano w piątek treść aktu erekcyjnego. Nowy ośrodek miałby rozpocząć działalność w 2021 r.

W piątek podpisano akt erekcyjny, który w specjalnej tubie został zamurowany w miejscu, gdzie powstanie zakład opiekuńczo-leczniczy wraz z hospicjum. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku starano się już od kilku lat o powstanie takiego zakładu. Ostatecznie rozebrano stary budynek, w którym niegdyś mieściła się pralnia – w dodaniu nieczynna od 12 lat – by w tym miejscu mógł powstać nowy obiekt.

– Nasze starania, aby samodzielnie wybudować taki ośrodek, niestety się nie powiodły – przyznał dyrektor szpitala, Stanisław Kwiatkowski. – Udało się pozyskać inwestora prywatnego, który chciał zainwestować na działce należącej do szpitala. Grupa Zdrowie prowadzi już ośrodek opiekuńczo-leczniczy w Kraszewie-Czubakach. Dzięki zgodzie naszego właściciela, szpital bowiem podlega samorządowi województwa mazowieckiego, udało się doprowadzić do podpisania umowy na budowę ośrodka. Dziś chcemy wmurować kamień węgielny i rozpocząć inwestycję.

Trwa proces pozyskania pozwolenia na budowę. Obiekt miałby zostać ukończony pod koniec 2021 r. – Z opcją rozpoczęcia działalności w przyszłym roku – dodał dyrektor. – Te łóżka są bardzo potrzebne, ponieważ są przypadki, nawet dość częste, że proces leczenia w szpitalu został zakończony, a warunki domowe czy rodzinne nie pozwalają pacjentowi w nich przebywać. Wówczas potrzebne są tego rodzaju ośrodki. A co istotne, pacjent będzie mógł w zasadzie przejść z łóżka na łóżko, aby mieć zapewnioną opiekę medyczną po zakończonym procesie leczenia w naszym szpitalu.

Inwestycja była planowana od ponad 2 lat.

– Trzeba to powiedzieć, jest pewna zapaść w opiece długoterminowej – mówił założyciel Grupy Zdrowie, Arkadiusz Chmieliński. – Robimy pierwszy etap, 1550 metrów kwadratowych, 45 łóżek, w tym 11 pokoi dla 24 osób w ramach ZOL i 11 pokoi na 21 osób w hospicjum. Mamy doświadczenie, prowadzimy także jedyne w całym województwie łódzkim hospicjum stacjonarne.

Docelowo liczba łóżek może wzrosnąć do 120. Inwestycja będzie realizowana na zasadach mających znamiona partnerstwa publiczno-prywatnego – szpital nie sprzedaje, tylko wydzierżawia działkę na 25 lat, inwestor buduje obiekt z własnych środków i zapewnia funkcjonowanie zakładu, w tym kadrę medyczną. Po 25 latach są dwa rozwiązania, dalej to szpital prowadzi zakład bądź dojdzie do przedłużenia umowy dzierżawy. Co ważne, jak twierdził dyrektor Kwiatkowski, pacjenci nie będą płacić. – Firma ma kontakt z NFZ. Prowadzą już zakład w Kraszewie-Czubakach, dlatego problemu z pozyskaniem kontraktu raczej nie przewiduję. Będzie raczej rozszerzenie działalności. Nie ma potrzeby, aby zabiegać o nowy kontrakt – zaznaczył.

 

– Bardzo dziękuję naszemu partnerowi, bo to bardzo odważna decyzja ze względu na finansowanie opieki zdrowotnej w Polsce. Jest to dla niego obarczone ryzykiem. Jako samorząd województwa inwestujemy w ten szpital znaczące środki finansowe – wskazywał marszałek Adam Struzik. – Niestety plan finansowy jeszcze na 2019 r. zakłada ponad 17 mln zł strat. Z jednej strony samorządy inwestują w swoje placówki, rozwijają je, wyposażają w nowoczesny sprzęt, natomiast z drugiej strony mamy ciągle ten znikający punkt, problem niewystarczających środków z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Według marszałka Struzika, kiedy pod koniec lat 90. XX wieku toczyły się w Polsce prace legislacyjne nad ustawą o powszechnym, obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, wówczas "eksperci zachodni wyliczali, że składka musi być między 11 a 12 proc". – Przez lata dochodziła do tych 9 proc. i teraz stanęła – dopowiadał Struzik. Marszałek twierdził, że jedyną radą jest podniesienie „w sposób wydatny nakładów na ochronę zdrowia w Polsce”. – Nie ma innej metody. Składka ubezpieczeniowa wynosi 9 proc. To nie jest wystarczający poziom. Ciągłe oddłużanie, ciągłe przenoszenie tych kosztów na samorządy. Albo będzie odważna decyzja polityczna o podniesieniu składki o 2 proc., albo będziemy udawali, że ciągle reformujemy ten system. Dodatkowo zwracam uwagę na fakt, że mamy oszczędności jeśli chodzi o Fundusz Ubezpieczeń Społecznych dotyczący rent. Rencistów jest o wiele mniej. Można jednorazową decyzją przesunąć składkę rentową na składkę zdrowotną. Daję to pod rozwagę politykom, a także tym, którzy się do tej polityki wybierają. Za kilka dni wmurujemy kamień węgielny pod ośrodek radioterapii. Również znalazł się partner prywatny. Ale tak jak tutaj, także i w tym przypadku trzeba będzie zdobyć finansowanie na funkcjonowanie. Panie dyrektorze, panie prezesie gratuluję śmiałej decyzji i życzę wam, aby politycy wreszcie podjęli mądre decyzje w naszym kraju.

Posłanka Elżbieta Gapińska zgodziła się z marszałkiem w kwestii problemów z finansowaniem służby zdrowia.

– Dzisiejsze wydarzenie jest bardzo ważne dla płocczan. Zachorowalność mieszkańców na choroby górnych dróg oddechowych jest większa niż w innych polskich miastach, a także śmiertelność. Potrzebujemy takich miejsc. Społeczeństwo się starzeje. Coraz więcej osób będzie potrzebowało opieki długoterminowej.

Starosta płocki wspomniał, że również z Grupą Zdrowie powstało hospicjum i ZOL w Goślicach. Czekają na pozwolenie na użytkowanie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE