Reklama

Reklama

Powódź jest zagrożeniem dla miasta i ORLENU. Co zrobić, żeby kryzys się nie powtórzył?

Opublikowano: śr, 28 kwi 2021 15:23
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lutowa powódź w Płocku to nie tylko zagrożenie dla mieszkańców niżej położonych terenów, ale też dla PKN ORLEN. W środę w siedzibie koncernu odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele koncernu, Wód Polskich, Wodociągów Płockich czy prezydent Andrzej Nowakowski. Rozmawiano o tym, jak zagrożenia uniknąć w przyszłości.

Reklama

Spotkanie zainicjował PKN ORLEN i Wodociągi Płockie. Przedstawiciele miasta i koncernu dyskutowali o poprawie bezpieczeńswa w mieście, a ORLEN przybliżył miastu "specyfiką ujęć wody dla PKN ORLEN i miasta Płocka oraz uwarunkowań związanych z ich pracą podczas zagrożenia powodziowego."

- W związku z sytuacją zagrożenia powodziowego, która wystąpiła w tym roku w lutym w rejonie Płocka podjęliśmy decyzję o wypracowaniu rozwiązań, które zminimalizują ryzyko powodziowe w Płocku. W ten sposób zapewnimy bezpieczeństwo nie tylko mieszkańcom Płocka, ale także strategicznym obiektom należącym do PKN ORLEN. Dzięki zainicjowanej przez nas współpracy skutecznie zrealizujemy założone cele – powiedział Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN.

Koncern zapowiada włączenie się do działań poprawiających bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w Płocku. 

- Ujęcie wody PKN ORLEN typu zatokowego zlokalizowane jest na 635 km rzeki Wisły w sąsiedztwie przystani Naftoremontu w Płocku. Pozwala ono projektowo na pobieranie z Wisły  11 700 m3/h wody. PKN ORLEN w ostatnich latach zdecydowanie zmniejszył pobór wody z 5000 do 3000 m3/h. Ekologicznym efektem działań wprowadzonych w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku jest wykorzystywanie wody po jej uzdatnieniu w zakładowej Oczyszczalni Ścieków do celów bezpieczeństwa technicznego. Jako woda przeciwpożarowa kierowana jest do przeciwpożarowej sieci hydrantowej Zakładu Produkcyjnego w Płocku i stanowi jej zaopatrzenie na wypadek pożaru - tłumaczy biuro prasowe ORLENU. 

Widmo powodzi zajrzało w oczy również koncernowi. Do ochrony punktu poboru wody zaangażowano Zakładową Straż Pożarną, ORLEN Ochronę czy Wojska Obrony Terytorialnej. Ułożono tam 3 tys. worków z piaskiem. 

Zagrożone było też miasto

Z wody w Wiśle naturalnie korzysta też miasto, a lutowa powódź zagroziła punktowi poboru wody "Grabówka". To jeden z podstawowych punktów poboru wody w Płocku - stąd pochodzi nawet 50 proc. wody. Druga połowa pochodzi ze studni głębinowych. Woda podchodziła także i pod studnie głębinowe, a żeby je ochronić, ustawiono 4 tys. worków z piaskiem. 

- Wykazaliśmy się sprawną organizacją. Ale sytuacja ta pokazała, że wciąż musimy myśleć o zabezpieczeniu się przed żywiołem, jakim jest Wisła, a także o zabezpieczeniu ujęć wody i zapewnieniu płocczanom nieprzerwanych jej dostaw. Aby to osiągnąć potrzebujemy zaangażowania i współpracy kilku podmiotów. Jest to szczególnie ważne  w sytuacji, kiedy sukcesywnie, od wielu lat  prowadzimy duże inwestycje w mieście, w tym w infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną. Przypomnę, że w tej chwili „Wodociągi Płockie” Sp. z o.o. prowadzą przebudowę Stacji Uzdatniania Wody „Górna”,  Stacji Uzdatniania Wody „Góry oraz przebudowę ujęcia powierzchniowego „Grabówka. Dlatego tak istotnym jest, jak najszybsze  opracowanie Planu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla Płocka i współpraca wszystkich zainteresowanych stron -  powiedział Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

Podczas tegorocznej powodzi Wisła podmyła domy mieszkańców Borowiczek, Radziwia i Pradoliny Wisły, a także bulwary. Co zrobić, żeby ta historia się nie powtórzyła? 

Informacje mają być przekazywane tak szybko, jak tylko PKN ORLEN, Wodociągi Płockie, Urząd Miasta Płocka i Wody Polskie podejmą działania. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -5

  Jak to co zrobić?

  Stworzyć komisję pod kierownictwem Sasina - on wszystko potrafi (spie...lić)

 • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -0

  Nowy

  Kto nie widział, niech zobaczy te "lajfy" gwarantuje ze juz nie skreśli tego Pana w wyborach nigdy. Zachecam, jest się z czego pośmiać, zwłaszcza jak pozdrawia Jolę, lole i Paulinkę :)))))))))

  • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -0

   Obserwator

   U mnie skompromitowany był wcześniej a przez codzienne ględzenie w internecie obnażył brak kompetencji do prowadzenia spraw miasta!

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Dr

  Gr

 • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -0

  covid

  na swoich "lajfach" mowi dbajcie o siebie a gdzie ma maseczke na spotkaniu? Pytam się Nowakowski gdzie masz maseczkę. Jest Pan ponad innymi? Gdzie sa służby by odpowiednio zareagować?

 • 6 miesięcy temu | ocena +6 / -0

  Nd

  Drzewa go nie obchodzą, jego obchodzi tylko matematyka w wyborach!!! Drzewami mógł się zająć parę lat temu! Teraz to strach prdy dupie. A tak się zastanawiam jak on dobiera doradców na tzkie spotkania ?

 • 6 miesięcy temu | ocena +6 / -2

  niezadowolony wyborca Nowakowskiego

  Nowakowski dupe liże teraz Orlenowi? Dopiero co bił w nich. jaki to hipokryta. ustawia się jak wiatr wieje. jestem rozczarowana, myślałam ze się nie sprzeda. a rozmawiali o wycince drzew? Gdzie Jestescie Zieloni. Zobaczcie ile drzew wycina Orlen za zgoda Nowakowskiego

 • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -2

  Noe

  Nowakowski w Orlenie ? A z pisu sie śmieje ? Ten pan to już się totalnie zagubił..

 • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -9

  gdzie sa tysiące mieszkań Morawieckiego?

  czy to znowu było kłamstwo PINOKIA dla swojego elektoratu czyli sposób na SEBIXuF i Grażynki?

 • 6 miesięcy temu | ocena +9 / -5

  NN

  A Orlen wyjaśnił może, dlaczego Brzeźnica od ich kolektora ściekowego przy moście, do ujścia ma wypalone drzewa? Czy ktoś coś z tym skażeniem w końcu zrobi?

 • 6 miesięcy temu | ocena +10 / -2

  Thg

  Ten artykuł nie odnosi się do żadnego działania zapobiegającego powodziom. Na spotkaniu także o nich nie mowiono? Miasto powinno, o ile to możliwe, zapewnić mieszkańcom większy udział wody z ujęć podziemnych, których nie trzeba uzdatniać.

 • 6 miesięcy temu | ocena +12 / -4

  endriu

  POwinien POdać się do dymisji nic nie robi dla mieszkańców Plocka żeby żyło się lepiej. Nie przyciąga do Plocka żądnych zakładów pracy. Nowa Przemysława 110 ha pod zakłady pracy nic się nie dzieje od trzech lat.

  • 6 miesięcy temu | ocena +9 / -2

   Obserwator

   AN nie ma czasu. Codziennie ględzi w internecie aby pokazać jak jest "aktywny" ! 👎