Reklama

Posłowie zdecydowali. Chcą nowego święta państwowego

Opublikowano:
Autor:

Posłowie zdecydowali. Chcą nowego święta państwowego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jednak nie wszyscy poparli nowe święto, ponieważ są i takie głosy, że wskazana data może kojarzyć się z powstaniem Obozu Narodowo-Radykalnego, na co zwracał uwagę poseł Cezary Grabarczyk z Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej. Ostatecznie za ustawą zagłosowało 279 posłów, sprzeciwiło się 125, natomiast 14 wstrzymało się od głosu.

Jednak nie wszyscy poparli nowe święto, ponieważ są i takie głosy, że wskazana data może kojarzyć się z powstaniem Obozu Narodowo-Radykalnego, na co zwracał uwagę poseł Cezary Grabarczyk z Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej. Ostatecznie za ustawą zagłosowało 279 posłów, sprzeciwiło się 125, natomiast 14 wstrzymało się od głosu.

Teraz czas na senatorów. Jeśli poprą ustawę, wówczas 14 kwietnia będziemy mieli nowe święto państwowe - Święto Chrztu Polski celem upamiętnienia tego wydarzenia "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Reprezentantem pomysłodawców był poseł Jan Klawiter (niezrzeszony, jednak dostał się do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości). Poprawkę, aby zmienić datę z 14 na 15 kwietnia (z uwagi na skojarzenie z powstaniem Obozu Narodowo-Radykalnego) odrzucono. 

Jeszcze w  trakcie prac nad ustawą wyjaśniano, iż większość historyków podaje datę 14 kwietnia 966 r., jako dzień chrztu uznawany za początek polskiej państwowości.

Czy 14 kwietnia będzie nowym dniem wolnym od pracy? Otóż nie. W tym roku 14 kwietnia wypada w niedzielę. Ponadto nawet gdyby tak nie było, i tak 14 kwietnia ma być dniem "zachęcającym jedynie do refleksji obywateli Polski i wywieszenia w tym dniu flagi biało-czerwonej". Z uwagi na nowe święto nie przewidziano ponoszenia jakichkolwiek kosztów finansowych, ma nie pociągać za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów samorządu terytorialnego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE