Reklama

Posłowie chętni do pracy na rzecz Płocka. Jeden z nich: Jak wyrzucą oknem, to wejdę kominem

Opublikowano:
Autor:

Posłowie chętni do pracy na rzecz Płocka. Jeden z nich: Jak wyrzucą oknem, to wejdę kominem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek miało odbyć spotkanie prezydenta Płocka ze wszystkimi parlamentarzystami z naszego okręgu, aby porozmawiać o tym, co ważne dla miasta, a wyszło spotkanie w niewielkim gronie osób. Przybyli: wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Elżbieta Gapińska (Koalicja Obywatelska) i Arkadiusz Iwaniak (Nowa Lewica).

W poniedziałek miało odbyć spotkanie prezydenta Płocka ze wszystkimi parlamentarzystami z naszego okręgu, aby porozmawiać o tym, co ważne dla miasta, a wyszło spotkanie w niewielkim gronie osób. Z zaproszeń skorzystali: wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Elżbieta Gapińska (Koalicja Obywatelska) i Arkadiusz Iwaniak (Nowa Lewica).

Spotkania włodarza Płocka z parlamentarzystami to już pewna tradycja. Niestety z frekwencją dotychczas bywało różnie. Dziennikarzy zaproszono tyko na sam początek dzisiejszego spotkania.

- Wraz z przewodniczącym Rady Miasta Płocka zapraszamy parlamentarzystów z okręgu płocko-ciechanowskiego, aby zapoznać ich z najważniejszymi problemami Płocka, mogli na poziomie parlamentarnym, zwłaszcza w momencie uchwalania budżetu państwa, działać na rzecz naszego miasta i regionu - mówił w poniedziałek Andrzej Nowakowski. - Każdy z przybyłych posłów ma w swojej historii kartę samorządową i świadomość, jak ważna z perspektywy samorządu jest współpraca między organami rządowymi, poszczególnymi ministerstwami a samorządem w realizacji zadań. Zarówno tych, które rząd zleca samorządom, a na które niestety w ostatnim czasie nie przekazuje wszystkich wymaganych środków, jak i w realizacji zadań samorządowych, które wymagają wsparcia rządowego poszczególnych ministerstw.

Przypominał, że jako poseł pomagał w pozyskaniu środków na budowę Orlen Areny. Nawiązał ponownie do Radomia, gdzie parlamentarzyści z tego okręgu "bardzo skutecznie pozyskiwali środki na budowę jednej z głównych arterii komunikacyjnych" (ok. 100 mln zł).

Gapińska: Trzy priorytety

Posłanka Elżbieta Gapińska kolejny raz zjawiła się na takim spotkaniu.

- Myślę, że w tej kadencji trzy sprawy będą bardzo ważne. To trasa S10 dla Płocka. Złożyłam w tej sprawie interpelację, podobnie w przypadku filharmonii czy sali koncertowej, jakkolwiek byśmy tego nie nazwali. Mamy świetną orkiestrę, a niestety nie ma odpowiedniego miejsca do prezentowania swoich umiejętności. Trzecią sprawą jest stadion, którego powstanie to ogromny koszt dla miasta, praktycznie jeden budżet inwestycyjny. Przydałyby się środki pozyskane z Ministerstwa Sportu.

Dodała, że zarówno SPR, jak i Wisła Płock od 2007 r. zostały na utrzymaniu miasta. - PKN Orlen partycypuje jedynie częściowo w utrzymaniu obydwu klubów. Przydałoby się, aby partycypował bardziej. Szczególnie w przypadku budowy tego stadionu, gdzie rzeczywiście miasto pewnie będzie miało kłopot z udźwignięciem tak dużego kosztu i na pewno odbędzie się to kosztem części innych inwestycji. Tym bardziej, że w tej chwili samorządy nie są dobrze traktowane przez nasz rząd. Dużo zadań przerzuca się na samorządy, nie zawsze dając na to odpowiednie finansowanie.

Zgorzelski: Podejmę się każdej sprawy

Dziś z udziałem Piotra Zgorzelskiego odbyło się posiedzenie Rady Społecznej w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.

- Sytuacja w ratownictwie medycznym jest katastrofalna, a partia rządząca na rozwiązanie pomysłu nie ma żadnego. Pocieszający może być fakt, że Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku samorządu województwa mazowieckiego, aby zobowiązać parlament do naprawy prawa w ciągu 18 miesięcy w taki sposób, by te środki, które samorządy musiały zainwestować w funkcjonowanie szpitali, zostały zwrócone z budżetu państwa. Będziemy tego pilnować także dzięki parlamentarnemu zespołowi do spraw obrony polskiej samorządności. Ze smutkiem odnotowuję fakt nieobecności przedstawicieli partii rządzącej, posłów wybranych z tego okręgu, bo tak naprawdę to oni najbardziej powinni starać się i zabiegać u swoich ministrów, aby forsować projekty samorządu. Zobowiązuję się do podjęcia każdej sprawy bez względu na to, czy będzie trudno, czy łatwo. Dotrę do każdego ministerstwa i instytucji, gdzie pan prezydent wskaże, że tam są możliwości pozyskania czy to środków, czy decyzji, bo tak postrzegam rolę posła także z Płocka.

Nawiązał do pogłębiania Wisły, bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. - Powódź w tej części Mazowsza jest kwestią czasu, jeżeli nadal nic się nie będzie w tej kwestii robić. A teraz co roku robi się mniej. Może powinno odbyć się akie wspólne posiedzenie rady miasta i powiatu poświęcone bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu, zjawi się wówczas ktoś odpowiedzialny za te sprawy. Posterunek dawnego RZGW, który był w Płocku, bo tu jest dużo miejsc zagrożonych, przeniesiono do Włocławka.

- I to pomimo sprzeciwu prezydenta miasta Płocka - dopowiadał Nowakowski. Sprzeciw wniósł także starosta płocki.

Iwaniak: Jestem do dyspozycji

Debiutujący w poselskim gronie Arkadiusz Iwaniak deklarował obecność na każdym spotkaniu. Aby przybyć do ratusza, zrezygnował z innego spotkania w ramach pracy posła.

- Przyjechałem do Płocka, bo sprawy okręgu i Płocka, w którym tyle lat mieszkałem i się wychowywałem, są najważniejsze. Obecnie mieszkam w powiecie płockim, w gminie Stara Biała, ale z Płockiem jestem związany. Nadal też czuję się samorządowcem.

Zapewniał, że pomoże w kwestiach dotyczących stadionu (chociaż bliska jest mu także sprawa powstania filharmonii). - Jestem debiutantem w polskim gronie, rutyna mnie nie dopadła i zamierzam również działać niekonwencjonalnymi sposobami. Jak mnie wyrzucą oknem, to wejdę kominem. Powołam zespół ds. budowy S10, niebawem go zarejestruję. Z tą tematyką byłem związany jeszcze jako radny miasta Płocka. Do zespołu zaprosiłem wszystkich, którzy mieszkają po drodze S10, zainteresowanych parlamentarzystów. Zapraszam także posłów z partii rządzącej. Jestem do dyspozycji prezydenta miasta Płocka i innych samorządowców.

Obecnym posłom za obecność dziękował przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski.

- Niektóre decyzje, kompetencje dotyczące miasta są w rękach prezydenta tego miasta, są kompetencje rady miasta, ale bardzo dużo decyzji, zwłaszcza tych najistotniejszych, zapada poza Płockiem, w Sejmie i Senacie. Niektóre z tych spotkań z przeszłości z parlamentarzystami zaowocowały dobrymi zmianami dla miasta.

Skupił się na sprawie trasy S 10. - Na stronie GDDKiA pojawiły się, na razie bez żadnej konsultacji z miastem Płockiem, cztery warianty trasowania tej drogi. Dwa dosyć bliskie Płocka, dwa dla Płocka dość odległe. Spróbujmy wspólnie doprowadzić tę inwestycję do finału, używając argumentów dobrych dla miasta, ale też dobrych dla Orlenu, ponieważ ta trasa jest istotna również dla koncernu. Tak, aby za te 8 lat móc przejechać S10 w bardzo bliskiej odległości od naszego miasta.

Andrzej Nowakowski wskazywał na takie tematy do rozmowy z posłami, jak pogłębianie Wisły, zagrożenie powodziowe, kwestie środowiskowe, czystość powietrza, współpraca z PKN Orlen przy realizacji inwestycji i w sytuacjach kryzysowych, rozbudowa Wyszogrodzkiej, urealnienie subwencji oświatowej (tak, aby miasto mogło te pieniądze, zamiast dokładać do oświaty, przeznaczyć na inwestycje), programy wczesnego wykrywania nowotworów.

W kontekście stadionu (jego przyszłego funkcjonowania i udziału koncernu) podkreślał, że na razie należy skupić się na budowie. - Oczywiście przyjdzie taki moment, że będziemy szukać sponsora generalnego do całego obiektu. Wówczas będziemy o tym rozmawiać. Obecnie cały czas zamierzamy szukać partnerów do budowy łącznie z Ministerstwem Sportu. Przykład Częstochowy czy Radomia pokazuje, że z tego źródła można pozyskać środki. Zamierzam poprosić parlamentarzystów, aby np. w poprawkach do budżetu państwa znalazły się odpowiednie zapisy, licząc na to, że znajdzie się większość poselska, która wówczas takie poprawki np. poprze.

[ZT]24329[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE