Reklama

Posłanka zawiesza swoje członkostwo w partii. "Straciłam wiarę w opozycję"

Opublikowano:
Autor:

Posłanka zawiesza swoje członkostwo w partii. "Straciłam wiarę w opozycję" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wstyd, rozczarowanie, porażka opozycji, takie określenia padają z powodu wczorajszego głosowania w Sejmie. Posłanka, która ma biuro w Płocku, postanowiła zawiesić swoje członkostwo w Nowoczesnej.

Wstyd, rozczarowanie, porażka opozycji, takie określenia padają z powodu wczorajszego głosowania w Sejmie. Posłanka, która ma biuro w Płocku, postanowiła zawiesić swoje członkostwo w Nowoczesnej.  

W Sejmie już w pierwszym czytaniu przepadł obywatelski projekt „Ratujmy Kobiety 2017”, który w założeniu miał zliberalizować obecne przepisy dotyczące aborcji. Głosów zabrakło, aby skierować projekt do dalszych prac komisyjnych.

[ZT]16690[/ZT]

W glosowaniu zabrakło dziesięciu posłów Nowoczesnej (i 29 posłów Platformy Obywatelskiej), co doprowadziło do krytyki całej opozycji, a także krytyki wewnątrz klubów i wyciągania konsekwencji. Przewodniczą klubu poselskiego Nowoczesnej, Kamila Gasiuk-Pihowicz sama nazwała to, co się wydarzyło, „bezsprzeczną porażką opozycji”, uznając sytuacją za niedopuszczalną i taką, która „nie może się powtórzyć”.  Nałożono na nieobecnych posłów kary nagany i kary finansowe (1 tys. zł), ponadto podjęto decyzje o powołaniu klubowego rzecznika dyscypliny.

Jak informują ogólnokrajowe media, niektórzy posłowie zagrozili opuszczeniem partii. Troje, w tym Joanna Scheuring-Wielgus, ogłosiło zawieszenie członkostwa w Nowoczesnej. Płockie koło N. nie ma swojego posła z naszego okręgu. Na otworzenie wspólnego biura poselskiego w 2016 roku zdecydowało się dwoje parlamentarzystów, wspomniana już Joanna Scheuring-Wielgus i Piotr Misiło. Po glosowaniu w Sejmie Scheuring-Wielgus zawiesiła członkostwo w partii na miesiąc, aby jak twierdziła, „zastanowić się nad tożsamością ugrupowania”.

- Zapisywałam się do Nowoczesnej, a nie do Średniowiecznej - powiedziała Scheuring-Wielgus.

Odrzucenie projektu "Ratujmy Kobiety 2017" poparło 202 posłów, przeciw było 194 (w tym Joanna Scheuring-Wielgus i Piotr Misiło), 7 wstrzymało się od głosu. Poza posłami Nowoczesnej i PO, na sali nie było 5 posłów Kukiz'15, 11 z PiS i 2 z PSL.

Zarząd PO podjął jednomyślnie decyzję o wykluczeniu z Platformy Obywatelskiej trojga posłów, którzy zagłosowali wbrew dyscyplinie partyjnej w sprawie środowych głosowań nad projektami dotyczącymi aborcji.

Odrzucenie projektu poparli:

PiS - Marek Opioła, Anna Cicholska, Robert Kołakowski, Maciej Małecki, Maciej Wąsik, Waldemar Olejniczak

PSL - Piotr Zgorzelski

Za projektem byli:

PO - Marcin Kierwiński, Elżbieta Gapińska

Nie głosował:

Kukiz'15 - Marek Jakubiak

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE