Reklama

Poseł z okręgu płockiego ostro o reparacjach wojennych od Niemiec

Opublikowano:
Autor:

Poseł z okręgu płockiego ostro o reparacjach wojennych od Niemiec - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poseł Marek Jakubiak z Kukiz'15, który niedawno został uznany także za najbogatszego parlamentarzystę, postanowił skomentować sprawę odszkodowań od Niemców dla Polski za szkody poniesione w trakcie II wojny światowej. Zaproponował również w poniedziałek sondę na Facebooku.

Poseł Marek Jakubiak z Kukiz'15, który niedawno został uznany także za najbogatszego parlamentarzystę, postanowił skomentować sprawę odszkodowań od Niemców dla Polski za szkody poniesione w trakcie II wojny światowej. Zaproponował również w poniedziałek sondę na Facebooku. 

Poseł w radiowej Jedynce stwierdził w poniedziałek, że „złe stosunki z Niemcami to efekt nierozliczonej przeszłości. Jeśli Niemcy zapłacą za szkody wyrządzone Polsce, będziemy rozmawiać jak partnerzy”. W ten sposób odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który ostatnio powiedział, że Polska nigdy nie otrzymała od Niemców odszkodowania za to, co uczyniono w czasie II wojny światowej.

Parlamentarzysta tłumaczył na antenie, że jest to reakcja „na różnego rodzaju prowokacje niemieckie”.

- Niemcy się już tak dobrze poczuli, że już zapomnieli, że wywołali II wojnę światową, że zniszczyli Polskę. Mało tego, dzisiaj mówią, że to jest taka wysokość reparacji, na którą Niemiec nie stać.

Według posła „nie trzeba było niszczyć, palić i mordować”. - Polska musi się z tym zmagać i płacić za te zniszczenia, a Niemcy chcą się wymigać.

Dodał też, że szkody wojenne uczynili również Rosjanie i także z nimi powinny toczyć się rozmowy na temat zadośćuczynienia. Zastrzegał jednocześnie, że nie chce złych stosunków z Niemcami, jednak sprawę odszkodowania trzeba „raz na zawsze wyjaśnić”. Jednak jak dotąd nikt tym nie chciał się zajmować "właśnie dla dobrych stosunków z Niemcami". Podał nawet kwotę 1,5 biliona złotych. W ocenie posła tyle powinny wynieść reparacje wojenne. - To, że jesteśmy krajem biednym nie wynika z tego, że jesteśmy głupkami – mówił na antenie. - Niemcy spalili nam naszą ojczyznę. Wyrwano nam z życiorysu 50 lat za pomocą II wojny światowej wywołanej przez Niemców.

Parlamentarzysta nawiązał również do oprawy meczu Legia Warszawa - Astana. Można było zobaczyć małego powstańca z 1944 roku, któremu niemiecki żołnierz przystawia lufę do skroni. UEFA poinformowała o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec Legii Warszawa, ponieważ na stadionie nie powinny być prezentowane hasła nie nawiązujące do wydarzenia sportowego. - Powiem tak, w tej arogancji idźcie dalej. Jeśli naród się zrzuci na tę karę dla Legii, to w świat pójdzie kolejna informacja, że to polski naród zapłaci za nich. 

Przypomnijmy, że niemieckie władze uznały kwestię reparacji dla Polski za uregulowaną już od 1953 roku. Jak twierdziła zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer, Polska zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała. Tymczasem do 11 sierpnia Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować analizę w sprawie domagania się do Niemiec odszkodowania za straty wojenne.

Także w poniedziałek na swoim profilu na Facebooku poseł Jakubiak zaproponował sondę.

- Od miesięcy mówię o tym, że Niemcy winni są nam odszkodowanie za II WŚ. Ale to jest moje zdanie. Chciałbym wiedzieć co Państwo sądzą na ten temat. Proponuję krótką bezdyskusyjną sondę .Jeśli popierasz wniosek o reparacje - daj lajk! Jeśli nie - kliknij smutną minkę! -

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE