Reklama

Porządki Palikota w parafii. Co na to Kuria?

Opublikowano:
Autor:

Porządki Palikota w parafii. Co na to Kuria? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawę proboszcza w Staroźrebach nagłaśniały już ogólnopolskie media. Zainteresował się nią nawet jeden poseł optujący za usunięciem krzyża z sali obrad przy ul. Wiejskiej w Warszawie, który pojechał do parafii. Tymczasem księdza wzięto pod lupę. – Happening wpisuje się przedwyborczy program polityczny jednego z kandydatów na prezydenta – uważa Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka płockiej Kurii.

Sprawę proboszcza w Staroźrebach nagłaśniały już ogólnopolskie media. Zainteresował się nią nawet jeden poseł optujący za usunięciem krzyża z sali obrad przy ul. Wiejskiej w Warszawie, który pojechał do parafii. Tymczasem księdza wzięto pod lupę. – Happening wpisuje się przedwyborczy program polityczny jednego z kandydatów na prezydenta – uważa Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka płockiej Kurii.

Wszystko zaczęło się od rachunku za pogrzeb w parafii rzymskokatolickiej św. Onufrego w Staroźrebach, wynoszącego nie „co łaska”, ale podobno w sumie aż 3 tys. 250 zł. Wspomniany rachunek został udostępniony w internecie. Spora kwota, każdy to przyzna. Z bulwersującej sprawy skwapliwie skorzystał Janusz Palikot, który przyjechał do Staroźreb z plakatem „Zrobię z nim porządek”. Jego zdaniem, nie godzi się pobierać opłat za sakramenty.

Z drugiej strony poseł słynie z postawy delikatnie mówiąc niezbyt przychylnej Kościołowi katolickiemu. W rezultacie dzięki działaniom jednego proboszcza doszło do happeningu, idealnie wpisującego się w poglądy prezentowane w książce Palikot "Zdjać Polskę z krzyża", którą jeszcze nie tak dawno osobiście wręczał za darmo każdemu chętnemu  przed Galerią Mazovia w Płocku.

A co na to Kuria Diecezjalna? Najpierw zapowiedziano podjęcie stosownych kroków, jeśli wyjaśnienia duchownego potwierdzą to, co odbiło się tak szerokim echem w mediach. Rzeczniczka prasowa Kurii Elżbieta Grzybowska wydała komunikat, aby poinformować, że biskup Piotr Libera odbył „rozmowę urzędową” z proboszczem parafii.

– Po złożonych wyjaśnieniach duchowny oddał się do dyspozycji księdza biskupa – pisze w nim Grzybowska. I dodaje, że otrzymał również polecenie od biskupa zwołania Parafialnej Rady Duszpasterskiej. – Gremium ma zapoznać się z całą sprawą, a szczególnie z kwestiami pochówku, przyjmowaniem przez księdza ofiar, a także administrowaniem cmentarzem parafialnym.

Zapowiedziano, że przypadek „będzie w dalszym ciągu monitorowany przez władzę diecezjalną”. Jednocześnie rzeczniczka zastrzegła: - Warto pamiętać, że happening w Staroźrebach wpisuje się w przedwyborczy program polityczny jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Fot. Wizyta Janusza Palikota w maju 2014 roku, Portal Płock

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE