Reklama

Ponad 800 mikroprzedsiębiorców zgłosiło się po pożyczki

Opublikowano:
Autor:

Ponad 800 mikroprzedsiębiorców zgłosiło się po pożyczki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejski Urząd Pracy w Płocku otrzymał 20 mln złotych na pomoc dla mikroprzedsiębiorców, m.in. na dofinansowanie części kosztów: wynagrodzeń pracowników, prowadzenia działalności gospodarczej i składek ZUS. Pewne jest, że potrzeby są znacznie większe.

Miejski Urząd Pracy w Płocku otrzymał 20 mln złotych na pomoc dla mikroprzedsiębiorców, m.in. na dofinansowanie części kosztów: wynagrodzeń pracowników, prowadzenia działalności gospodarczej i składek ZUS. Pewne jest, że potrzeby są znacznie większe.

Pieniądze te pochodzą z budżetu państwa. Jak poinformował płocki ratusz, obecnie MUP realizuje następujące instrumenty rynku pracy:

1. Udzielanie niskooprocentowanej pożyczki – dla mikroprzedsiębiorców, (niskooprocentowana pożyczka do 5 tys. zł. Stałe oprocentowanie pożyczki wynosi 0,05% stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski w skali roku. Możliwość umorzenia pożyczki pod warunkiem prowadzenia działalności 3 miesiące od udzielenia pożyczki). Do 20 kwietnia wpłynęło już 805 wniosków od mikroprzedsiębiorców. Na razie pożyczki zostały wypłacone 337 płockim mikroprzedsiębiorcom na kwotę 1.685.000 zł.

2. Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne należnych od tych wynagrodzeń przez okres 3 miesięcy dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorstw. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od poziomu spadku obrotów:
- spadek obrotów o co najmniej 30% - dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50 % wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększone o składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy,
- spadek obrotów o co najmniej 50% - dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70 % wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększone o składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy,
- spadek obrotów o co najmniej 80% - dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90 % wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększone o składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy.

Co oznacza spadek obrotów gospodarczych? To zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego.

- Do 20 kwietnia wpłynęło 27 wniosków.  Możliwość realizacji wypłat z przyczyn formalno-prawnych będzie możliwa od początku maja, kiedy pracodawcy przedstawią informacje o stanie zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia za miesiąc kwiecień - informuje płocki ratusz.

3. Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej - dla przedsiębiorców osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, niezatrudniających pracowników. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od poziomu spadku obrotów.
W przypadku spadku obrotów o:
co najmniej 30% - dofinansowanie może być przyznane w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące,
co najmniej 50% - dofinansowanie może być przyznane w wysokości 70% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące,
co najmniej 80% - dofinansowanie może być przyznane w wysokości 90% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego;

4. Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne należnych od tych wynagrodzeń przez okres 3 miesięcy dla organizacji pozarządowych. Wysokość dofinansowania także uzależniona jest od poziomu spadku przychodów.
spadek przychodów o co najmniej 30% - dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50 % wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększone o składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy,
spadek przychodów o co najmniej 50% - dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70 % wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększone o składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy,
spadek przychodów o co najmniej 80% - dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90 % wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększone o składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy.

Przez spadek przychodów z działalności statutowej rozumie się zmniejszenie przychodów z tej działalności obliczone jako stosunek łącznych przychodów z działalności statutowej w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych przychodów z działalności statutowej z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego.

- Zachęcamy płockich przedsiębiorców i organizacje pozarządowe do składania wniosków w celu uzyskania środków z powyższych instrumentów rynku pracy w związku z trudnościami wywołanymi stanem epidemii. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej MUP - mupplock.praca.gov.pl - zachęca płocki urząd miasta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE