Reklama

Ponad 6,7 miliona złotych dla Muzeum Mazowieckiego

Opublikowano:
Autor:

Ponad 6,7 miliona złotych dla Muzeum Mazowieckiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Mazowieckie kompletuje nie tylko swoje zasoby. Szuka także przestrzeni poza ul. Tumską. W przyszłym roku, jeśli wszystko się powiedzie, przepiękne zbiory art déco zostaną przeniesione do kamienicy przy ul. Kolegialnej. W Wiączeminie powstanie skansen, w którym zwiedzający m. in. obejrzą filmy i skosztują powideł według olenderskiej receptury. Wszystko dzięki funduszom unijnym, a dodajmy, że dzięki temu przez kilka lat wejście będzie darmowe.

Muzeum Mazowieckie kompletuje nie tylko swoje zasoby. Szuka także przestrzeni poza ul. Tumską. W przyszłym roku, jeśli wszystko się powiedzie, przepiękne zbiory art déco zostaną przeniesione do kamienicy przy ul. Kolegialnej. W Wiączeminie powstanie skansen, w którym zwiedzający m. in. obejrzą filmy i skosztują powideł według olenderskiej receptury. Wszystko dzięki funduszom unijnym, a dodajmy, że dzięki temu przez kilka lat wejście będzie darmowe.

Podpisanie umów gwarantujących dofinansowanie z Unii Europejskiej dla Muzeum Mazowieckiego odbyło się w piątek w kościele ewangelicko-augsburskim. Dla płockiej placówki to podwójna radość związana z planami rozwojowymi. Kwota 3,3 mln zł zasili rozbudowę Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim i ponad 3,4 mln zł zostanie przeznaczone na odbudowę budynku przy ul. Kolegialnej 6. To dobra nowina także dla płocczan, którym leży na sercu stan budynków w centrum Płocka. Realizacja obu projektów powinna zakończyć się do 31 maja 2018 roku.  

Skansen 

Wszystko zaczęło się w 2005 roku, potem przeprowadzono stosowne badania i inwentaryzację nieruchomości w krainie Olendrów, wieńcząc te prace wystawą planszową pt. „ Osadnictwo olenderskie na Mazowszu”. Muzeum Mazowieckie postanowiło kupić działkę położoną we wsi Wiączemin o powierzchni 2,27 ha, na której znajdował się nieczynny kościół ewangelicko-augsburski z 1935 roku, a także budynek szkoły podstawowej i cmentarz.

Udało się zgromadzić meble pokojowe i kuchenne, wyposażenie suszarni, sprzęty związane z przetwórstwem mlecznym, stolarką czy maglowaniem, które wymagały prac konserwatorskich. W 2015 roku zakończył się remont kościoła, co było pierwszym etapem do stworzenia Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego. Uroczyste otwarcie zbiegło się corocznym Świętem Jana, stąd występy zespołów i tradycyjne puszczanie wianków na Wiśle.

Teraz czas na kolejny etap, przeniesienie oryginalnych, olenderskich budynków, następnie ich wyposażenie i przystosowanie do zwiedzania w skansenie. Budynki pochodzą z sąsiednich miejscowości m.in. Piotrkówka, Białobrzeg i Suchodołu. Pisaliśmy już, że odtworzone zostaną dwie zagrody, pierwsza jednobudynkowa tzw. langhoff oraz wielobudynkowa z oddzielnym budynkiem stodoły, piwnicą i powidlarnio–suszarnią. W planach jest również odtworzenie „domu polskiego” z tego terenu. Remont czeka szkolny budynek, a także cmentarz wymaga uporządkowania. Teren pokryją rośliny ozdobne, sady i uprawy zbożowe.

W ramach projektu zaplanowano wykonanie robót budowlanych, montażowych i rekonstrukcyjnych. Powstaną budynki wystawowe, do których zakupione zostaną eksponaty. W środku znajdzie się wystawa planszowa i kino. Dodatkowo przewiduje się przewodniki i zakup rowerów, aby turyści, wyposażeni w mapy okolicznych szlaków i ścieżek edukacyjnych, zwiedzali okolicę. Jesienią w skansenie goście "posmakują" kultury olenderskiej w trakcie festiwalu powideł. 

Całkowita wartość projektu: 7,2 mln zł

[ZT]14975[/ZT]

Ponad tysiąc eksponatów

Art déco, to poza zbiorami secesji, kolejna wizytówka płockiego Muzeum Mazowieckiego. Zbiory dekoracyjnych przedmiotów przez lata były stale powiększane, w tym wysokiej klasy meble (ponad 100 obiektów), wyroby z różnorodnych dziedzin rzemiosła artystycznego. Przy tak dużej różnorodności zdecydowanie potrzebny jest większy metraż. Część zbiorów eksponowana jest obecnie na stałych wystawach w dwóch salach kamienicy secesyjnej. Szansą na szerszą prezentację są zamiejscowe wystawy czasowe, takie odbyły się m.in. w Toruniu, Częstochowie, Słupsku, Łomży, Ostrołęce, Chełmie, Białej Podlaskiej, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim. Ponadto płocka placówka muzealna organizuje konferencje dotyczące polskiego art déco.

W kamienicy przy Kolegialnej 6 planują prezentację blisko 17 wnętrz o charakterze mieszkalnym, rozlokowanych na piętrach budynku, przy czym parter zajmą pojedyncze wnętrza, jak chociażby jadalnia. W ośmiu pokojach o charakterze sypialnianym zwiedzający obejrzą komplety mebli i rzemiosło artystyczne z różnych krajów europejskich.

Na pierwszym piętrze zostanie zaaranżowane kompletne mieszkanie składające się z jadalni, sypialni, gabinetu, przedpokoju, rozbudowane także o łazienkę i kuchnię, prezentujące w całej okazałości walory artystyczne wysokiej klasy polskich mebli i rzemiosła artystycznego, nawiązując do domostw polskiej inteligencji i zamożnego mieszczaństwa z lat 20. i 30. XX w. Część przestrzeni, w sąsiedztwie zaaranżowanego mieszkania, przeobrazi się w galerię prezentującą zbiory rzemiosła artystycznego (szkło, ceramikę, metal) oraz bogatą kolekcję mody i biżuterii z tego okresu.

Całkowita wartość projektu: 8,3 mln zł

[ZT]14819[/ZT]

Fot. Muzeum Mazowieckie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE