Reklama

Ponad 6,6 mln zł na program wsparcia in vitro

Opublikowano:
Autor:

Ponad 6,6 mln zł na program wsparcia in vitro - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tak zdecydowali radni województwa mazowieckiego. Chętni będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet do 18 tys. zł. Podobne działania są już realizowane w innych miastach i regionach. Na takie wsparcie mogą liczyć bowiem mieszkańcy Warszawy, Częstochowy, Łodzi czy też województwa lubuskiego.

Tak zdecydowali radni województwa mazowieckiego. Chętni będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet do 18 tys. zł. Podobne działania są już realizowane w innych miastach i regionach. Na takie wsparcie mogą liczyć bowiem mieszkańcy Warszawy, Częstochowy, Łodzi czy też województwa lubuskiego.

– Na Mazowszu jest wiele par, które marzą o rodzicielstwie, a z przyczyn zdrowotnych nie mogą zrealizować swoich planów. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie mogliby skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny, jakim jest właśnie metoda in vitro, ale z przyczyn finansowych nie mogą sobie na to pozwolić. To procedura, która przynosi bardzo dobre efekty, ale niestety jest bardzo kosztowna. Dlatego mając na uwadze dobro naszych mieszkańców, wychodzimy im naprzeciw i chcemy wspierać ich dążenia – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Według danych Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii w Polsce problem niepłodności dotyczy od 10 proc. do 16 proc. par. Szacuje się też, że zapotrzebowanie na leczenie techniką IVF (in vitro) kształtuje się na poziomie 23-25 tys. par rocznie, z czego na Mazowszu około 3715 par.

Dzięki zarezerwowanym w budżecie województwa mazowieckiego środkom w wysokości ponad 6,6 mln zł możliwe jest przystąpienie do prac nad opracowaniem programu polityki zdrowotnej dotyczącego wsparcia in vitro w województwie mazowieckim. Program zostanie wdrożony w drugiej połowie 2019 r. po zaopiniowaniu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Realizacja - zgodnie z założeniami - potrwa do 2022 r.

Na wsparcie niebawem mogą liczyć pary zmagające się z niepłodnością mieszkające na terenie województwa mazowieckiego. W ramach programu zostanie stworzona możliwość ubiegania się o refundację kosztów procedury zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet pary oraz nadzór nad rozwojem zarodków in vitro. Przewidywana wysokość dofinansowania, na które może liczyć para, będzie się wahać w przedziale od 6 – 18 tys. zł. Wsparcie dotyczyłoby 3 prób przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu ofert.

[ZT]14920[/ZT]

To drugi realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców województwa mazowieckiego. Od 2017 r. Mazowiecki Szpital Bródnowski, dzięki środkom z budżetu województwa, realizuje program wsparcia leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Do końca 2018 r. skorzystały z niego 72 pary. W efekcie pięć kobiet zaszło w ciążę i do tej pory urodziło się troje dzieci. Na realizację programu wydatkowano dotychczas 112 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE