Reklama

Reklama

Ponad 400 dzieci z Ukrainy wyjedzie na wakacje. W tym najmłodsi uchodźcy z okolic Płocka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ponad 400 dzieci z Ukrainy wyjedzie na wakacje. W tym najmłodsi uchodźcy z okolic Płocka - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie 1 mln zł na przygotowanie letniego wypoczynku dla dzieci z Ukrainy przekazanych zostanie do organizacji na terenie Mazowsza. Część z tych środków trafi także do subregionu płockiego. Dzięki temu najmłodsi z Ukrainy spędzą wakacje m.in. w górach, nad morzem czy na Mazurach.

Reklama

Zarząd województwa mazowieckiego przyznał organizacjom ponad 977 tys zł na przygotowanie wypoczynku dla młodych uchodźców. "Na wakacje po uśmiech dla dzieci z Ukrainy" to inicjatywa przeznaczona dla dzieci w wieku 7-15 lat, które po 24 lutym 2022 roku przyjechały z Ukrainy do województwa mazowieckiego. 

- Wspieramy, jak możemy. Pośród wielu działań na rzecz osób uciekających przed wojną z Ukrainy jest również projekt skierowany do dzieci, które okrutnym zrządzeniem losu zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju - mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że na inicjatywę „Na wakacje po uśmiech dla dzieci z Ukrainy” mogliśmy przeznaczyć prawie 1 mln złotych. Mamy wielką nadzieję, że ten czas dla wielu dzieci będzie czasem radości i beztroski.

Każdy ze sfinansowanych projektów wakacyjnych musi być przygotowany na okres nie krótszy niż 10 dni i udział w nim powinno wziąć co najmniej 40 dzieci. 

W trakcie wyjazdu organizator zapewni im opiekę osób mówiących po ukraińsku oraz wsparcie psychologiczne. Dzieci będą miały okazję wypocząć m.in. na Mazurach, Pomorzu, w Tatrach, ale też na pojezierzu na terenie województwa mazowieckiego. 

Wyjazdy rozpoczną się już w drugiej połowie lipca i potrwają do połowy września. Akcja ma być dla dzieci wsparciem oraz możliwością oderwania się od niekiedy tragicznych wspomnień wywołanych przez wojnę w Ukrainie. 

- Chyba nie muszę tłumaczyć, dlaczego tak ważne i wyjątkowe będą dla nich te wakacje - przekonywał Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący sejmiku. - Województwo mazowieckie jest teraz ich domem. Jesteśmy zobligowani do tego, by im pomagać i organizować im taki wypoczynek. Myślę, że w przyszłym roku, jeśli nadal powrót do ojczyzny będzie niemożliwy, to takie środki finansowe powinny pójść we większym zakresie.

W ogłoszonym konkursie wpłynęło 25 wniosków, z czego 23 przeszły pozytywnie ocenę formalną. Ostatecznie dotację otrzymało 9 organizacji, które w sumie będą realizować 11 projektów. Wśród nich są dwie z subregionu płockiego: Chorągiew Mazowiecka Związku Harcerstwa Polskiego i „COLOR” Spółdzielnia Socjalna.

Według danych pozyskanych w systemie CAS MRiPS z 332 ośrodków pomocy społecznej z województwa mazowieckiego, od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. na teren Mazowsza przybyło co najmniej pół miliona uchodźców. W tej chwili mieszka tu ok. 270 tys. osób. Szacuje się, że ok. połowę z nich stanowią dzieci. Tylko w subregionie płockim znajduje się ponad 5,5 tys. uchodźców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy