Reklama

Reklama

Ponad 3 tys. płockich uczniów wzięło udział w badaniu "Młode Głowy". Wyniki są bardzo niepokojące

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Depositphotos

Ponad 3 tys. płockich uczniów wzięło udział w badaniu "Młode Głowy". Wyniki są bardzo niepokojące - Zdjęcie główne

foto Depositphotos

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na zlecenie fundacji UNAWEZA, której prezeską jest Martyna Wojciechowska, zrealizowano badanie dzieci i młodzieży "Młode Głowy". Wzięło w nim udział ponad 180 tysięcy młodych osób z całej Polski, w tym 3315 uczniów z płockich szkół. Wyniki są alarmujące: prawie co 10 uczeń przyznał, że ma za sobą próbę samobójczą, a nawet 4 na 10 uczniów myślało o popełnieniu samobójstwa.

Reklama

Dane zaprezentowane przez Martynę Wojciechowską i jej zespół są przerażające. Z punktu widzenia płocczan tym bardziej, bo to drugie najszerzej reprezentowane miasto w całym zestawieniu - więcej respondentów pochodziło tylko z Warszawy. Udział w badaniu był dobrowolny, mogła przystąpić do niego każda szkoła.

- „Za moich czasów, kiedy ja byłem / byłam w Twoim wieku…”. Chyba każdy z nas kiedyś usłyszał podobne zdanie od swoich rodziców, dziadków czy nauczycieli. Tylko że teraz świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Nie możemy więc przekładać wspomnień naszego dzieciństwa i okresu dojrzewania na to, czego dzisiaj doświadczają młodzi ludzie. Zmagają się z innymi niż my problemami i wyzwaniami współczesności. Projekt „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” powstał po to, żeby USŁYSZEĆ GŁOS NASZYCH DZIECI, żebyśmy pozwolili im się wypowiedzieć: co myślą o sobie, z czym mają największe problemy, a przede wszystkim, gdzie poszukują wsparcia - zaczyna Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i prezeska fundacji UNAWEZ.

Martyna Wojciechowska wspomina, co było napędem do działania. Jej córka dwa lata temu usłyszała od rówieśniczki, że ta chce się zabić. Jak wspomina podróżniczka, tamto dziecko zostało uratowane, ale na własne oczy zobaczyła, jak bardzo nie działa system. Szkoły nie mają procedur, psychologów i psychiatrów jest za mało, na wizyty czega się horrendalnie długo. 

Jak wskazuje, projekt "Młode Głowy" ma być długofalowym projektem, który "ma doprowadzić do polepszenia sytuacji psychicznej i zdrowotnej młodych ludzi. Chcemy budzić do życia i budować w nich przekonanie, że mogą poradzić sobie z wyzwaniami. A w razie potrzeby, żeby wiedzieli jak i gdzie sięgać po pomoc".

Przerażające wyniki

Raport jest bardzo obszerny - całość liczy 113 stron. Wyniki są przedstawione w formie graficznej, a także omawiane. W tekście zaznaczymy tylko kilka z nich - po resztę odsyłamy do raportu.

Respondenci:

W badaniu wzięło udział 3315 uczniów z płockich szkół.

W całym badaniu wzięło udział 184 447 dzieci i młodzieży - do tej liczby odnoszą się dane procentowe. 

56,5 proc. respondentów uczęszczało do szkół podstawowych,

2,3 proc. do szkół branżowych, 16,8 proc. do techników, 24,4 proc. do liceów ogólnokształcących;

Część wyników: 

 • 37,5 proc. młodych ludzi przyzanło, że czują się samotni,
 • 52,4 proc. odczuwa brak motywacji do działania,
 • 28 proc. nie ma chęci do życia,
 • 30,6 proc. ma kłopoty w nauce,
 • 37 proc. ma problemy ze snem,
 • 32,5 proc. nie akceptuje tego kim jest i jak wygląda,
 • 16 proc. okalecza swoje ciało,
 • 43,3 proc. objada się lub głodzi,
 • 29,3 proc. ma podejrzenie depresji,
 • 39,2 proc. myślało o samobójstwie,
 • 25,9 proc. przyznało, że mówiło o samobójstwie, 
 • 41,9 proc. przyznało, że w ich otoczeniu ktoś mówił o samobójstwie,
 • 8,8 proc. podjęło próbę samobójczą,
 • 20,1 proc. przyznało, że chce im się żyć,
 • 32,5 proc. hejtuje innych w sieci,
 • 9,5 proc. przyznaje, że doświadcza przemocy rówieśniczej,
 • 53,2 proc. w trudnych chwilach szuka wsparcia u rodziców,
 • 48,6 proc. deklaruje, że ich wartość wzrasta, gdy rodzina jest z nich dumna,
 • 10,5 proc. czuje, że nie ma nikogo, kto go akceptuje,
 • 31,6 proc. przyznaje, że nie lubi siebie.

Autorzy wskazują, że najczęściej pojawiająjącym się problemem wśród młodych ludzi był "brak motywacji do działania" - wskazała go ponad połowa respondentów. 

- Zaburzenia motywacji do działania można powiązać z wieloma aspektami omawianymi w raporcie: od stresu ekranowego, przez niskie poczucie własnej sprawczości, skrajnie niską samoocenę, podejrzenie depresji, wszystkie aspekty kryzysu psychicznego, aż po doświadczanie hejtu czy przemocy domowej. Wielu współczesnych badaczy wyraźnie łączy trudności w inicjowaniu działań i ich podtrzymywaniu właśnie z depresją, która w przypadku wymienionych wyżej problemów często ma kluczowe znaczenie - wskazują autorzy.

W raporcie pojawia się też zdanie, które oddaje clue trzeciej dekady XXI wieku - "szkoła po raz pierwszy w historii staje przed zadaniem przygotowania uczniów do życia w świecie, który w dużej mierze jest nieznany".

Oprócz omówienia problemów i wyników badań, raport zawiera 53 rekomendacje, m.in. te dotyczące te, które mogą podjąć rodzice (wzmocnienie kompetencji rodziców jest zaleceniem nr 1) i otoczenie, jak i te, które powinno wziąć na siebie państwo.

Cały raport za darmo można pobrać tutaj

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy