reklama
reklama

Pomnik Armii Krajowej w Płocku odsłonięty [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTuż obok obiektów Stoczniowca, na skwerze przy ul. Kolejowej odsłonięto pomnik Armii Krajowej. - Zapewne odbędzie się tu niejedna lekcja historii - mówił na uroczystości Tomasz Kominek.
reklama

W Płocku od dawna jest Aleja Armii Krajowej, Armia Krajowa patronuje też Szkole Podstawowej nr 23 na Podolszycach Północ. Do 16 lutego 2023 roku pomnika jednak nie było. 

Rafał Nagadowski, prezes stowarzyszenia budowy pomnika, podczas uroczystości wspominał historię jego powstania. Historia nie jest zbyt długa, bo sięga lutego 2022 roku. 

- Pojawiły się głosy, że "komu to potrzebne?", "dajcie sobie spokój". Wojskowa determinacja, która wtedy w nas była, sprawiła że zaczęliśmy realizować zadanie. Zaraziliśmy nim kolegę Tomasza [Kominka - red.], wspólnie 17 lutego 2022 roku założyliśmy stowarzyszenie Budowy Pomnika Armii Krajowej w Płocku. Kilka miesięcy trwały prace graficzne nad kształtem, wyglądem oraz wyborem miejsca - mówił Nagadowski.

reklama

Pomnik stanął przy ul. Kolejowej, na terenach Stoczniowca. Tomasz Kominek przy okazji przypomniał, że w 2023 roku przypada rocznica połączenia Radziwia i Płocka. 

- Odsłaniamy pomnik, który jest wspaniałą inicjatywą mieszkańców Płocka. Z pewnością będzie godnym miejscem oddawania hołdu i czci naszym dzielnym rodakom, których poświęcenie i heroiczna postawa zasługują na największy szacunek i wdzięczność nas wszystkich - mówił Tomasz Kominek.  

Do budowy dołożyli się Fundacja ORLEN, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Płocku, Miasto Płock, poseł Arkadiusz Iwaniak, podpułkownik Jarosław Chrobot, Pasieka Rodziny Sadowskich, firma Volmar, Grzegorz Błaszkiewicz, Tomasz Wochowski, Beata Rybka-Bądzyńska, Izba Gospodarcza Regionu Płockiego oraz Mazovian Energy Partneres.

reklama

- Gro robót było wykonanych charytatywnie i za to serdecznie dziękujemy. Niejedna lekcja historii odbędzie się właśnie w tym miejscu - dziękował Kominek. 

Armia Krajowa została utworzona 14 lutego 1942 roku. W szczytowym okresie akowców było nawet 400 tysięcy, a największą akcją podziemnego wojska było Powstanie Warszawskie. W powstaniu zginęło nawet 100 tys. żołnierzy AK. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama