Reklama

Polka z literacką Nagrodą Nobla!

Opublikowano:
Autor:

Polka z literacką Nagrodą Nobla! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Olga Tokarczuk to zarazem druga Polka, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla. W 1996 r. w ten sposób wyróżniono Wisławę Szymborską.

Olga Tokarczuk to zarazem druga Polka, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla. W 1996 r. w ten sposób wyróżniono Wisławę Szymborską.

Pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Pisarka jest drugą Polką z tym elitarnym wyróżnieniem. Jeśli wliczymy Isaaca Bashevisa Singera, który pisał w jidisz, Tokarczuk jest szóstym polskim laureatem literackiego Nobla. Wśród laureatów mamy także Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską.

W 2018 roku nie wręczono literackiego lauru w związku ze skandalem obyczajowym. W związku z tym w tym roku przyznano dwie nagrody. Nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Pisarka może liczyć także na nagrodę finansową - .9 mln koron szwedzkich, czyli równowartość około 3,58 mln zł. Nagrodę odbierze podczas ceremonii wręczenia nagród 10 grudnia w Sztokholmie. Laureaci otrzymują medale pamiątkowe wykonane z 18-karatowego złota, pokryte warstwą 24-karatowego kruszcu.

Olga Tokarczuk jest autorką takich książek, jak "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny", "Gra na wielu bębenkach", "Ostatnie historie", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe". Powieść "Bieguni" w tłumaczeniu Jennifer Croft doceniona została Międzynarodową Nagrodą Bookera w 2018 roku.

Olgę Tokarczuk gościliśmy w Płocku w 2015 r. na spotkaniu w Książnicy Płockiej. Sala była pełna.

[ZT]8936[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE