Reklama

Pojawi się w Płocku nowe drzewo. Naładujecie dzięki niemu komórkę

Opublikowano:
Autor:

Pojawi się w Płocku nowe drzewo. Naładujecie dzięki niemu komórkę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Takiego drzewa, jakie stanie przed siedzibą Starostwa Powiatowego, na próżno możemy szukać w innych częściach miasta. Nie zobaczymy na nim liści ani igieł, chociaż również przyda się energia słoneczna. Będzie to konstrukcja ze stali, w dodatku wysoka na ponad trzy metry i posłuży do naładowania telefonu lub tabletu, a także jako źródło wiedzy ekologicznej.

Takiego drzewa, jakie stanie przed siedzibą Starostwa Powiatowego, na próżno możemy szukać w innych częściach miasta. Nie zobaczymy na nim liści ani igieł, chociaż również przyda się energia słoneczna. Będzie to konstrukcja ze stali, w dodatku wysoka na ponad trzy metry i posłuży do naładowania telefonu lub tabletu, a także jako źródło wiedzy ekologicznej. 

Do końca lipca 2017 roku przed budynkiem płockiego Starostwa Powiatowego stanie przypominająca prawdziwe drzewo samowystarczalna konstrukcja, oparta na wykorzystaniu energii słonecznej. Drzewko OZE, niekiedy nazywane "zieloną ładowarką" (lub e-drzewem, jak we Francji w mieście Nevers, tam bowiem poza ładowaniem urządzeń mobilnych to również darmowe WiFi, ławeczka i zarazem nocne oświetlenie), ma być zdolne do przekształcenia energii słonecznej w energię elektryczną, którą będzie można wykorzystać do ładowania wszelkich urządzeń mobilnych lub do ładowania rowerów elektrycznych. Kolejne takie energetyczne drzewa pojawią się na terenie gminy Wyszogród i Nowy Duninów. W założeniu instalacja posłuży również do celów edukacyjnych. Uczestnicy projektu będą mogli zdobyć w ten sposób wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat odnawialnych źródeł energii, ich działania i podstaw montażu, eksploatacji oraz procesów wytwórczych energii. Energia elektryczna wygenerowana z energii słonecznej zasilać powinna również lampy led do oświetlenia drzewka OZE. 

Sam pień sztucznego drzewa powinien mieć od 3,5 do 4 metrów wysokości, od niego będą odchodziły konary. W konstrukcji zostaną zamontowane cztery moduły polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych jako zamienniki liści w prawdziwym drzewie. 

Wybrana firma LiWaterTech Sp. z o. o. z Poznania odpowiada za opracowanie graficzne, przygotowanie dokumentacji technicznej, wykonanie stalowej konstrukcji oraz późniejszy montaż. Powstanie energetycznego drzewa to koszt 83,7 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE