Reklama

Pojawi się banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego?

Opublikowano:
Autor:

Pojawi się banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zbliża się 10. rocznica śmierci byłego prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego. Przy okazji już teraz pojawiają się pomysły, w jaki sposób można upamiętnić zmarłego polityka. Są już ulice, pomniki czy tablice.

Zbliża się 10. rocznica śmierci byłego prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego. Przy okazji już teraz pojawiają się pomysły, w jaki sposób można upamiętnić zmarłego polityka. Są już ulice, pomniki czy tablice.

Sposobem na upamiętnienie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Lecha Kaczyńskiego mógłby być banknot, o czym poinformował portal Wirtualna Polska - właśnie taki pomysł popierają niektórzy posłowie Prawa i Sprawiedliwości, w tym posłanka z okręgu płocko-ciechanowskiego Anna Ewa Cicholska:

- Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane. Lech Kaczyński zasługuje, by pojawić się na banknocie - twierdzi parlamentarzystka.

Aprobatę wyraziła także posłanka Barbara Dziuk. Zaznacza, że ostateczna decyzja nie zależy od niej, aczkolwiek można się nad tym pochylić, ponieważ były prezydent to "wybitna postać", "człowiek wyjątkowy". -  Każde upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne - stwierdziła w rozmowie z dziennikarzem wp.pl. O tym, że wizerunek Lecha Kaczyńskiego już pojawił się na monetach w 2010 r., przypomniał z kolei poseł Jan Warzecha. - To była moneta pamiątkowa po 10 kwietnia. Wiele osób zasłużonych pojawia się na monetach, banknotach, także okolicznościowych. Nie do mnie należy podejmowanie decyzji w sprawie banknotu, ale na pewno trzeba się temu przyjrzeć.

Szkopuł w tym, że nie doprecyzowano, czy miałby to być banknot w stałym obiegu (a jeśli tak, to o jakim nominale), czy też kolekcjonerski. - Obie formy są warte rozważenia - twierdzi w rozmowie z nami posłanka Cicholska. - Nie ja sama będę o tym decydowała, jak by to mogło zostać wprowadzone do realizacji.

Dodaje, że dużo tu zależy od poparcia dla pomysłu na tego rodzaju upamiętnienie. Rozmowy, aby ewentualnie odnieść się do konkretów, dopiero nastąpią.

Obecnie mamy 6 rodzajów banknotów z wizerunkami Mieszka I (10 zł), Bolesława Chrobrego (20 zł), Kazimierza III Wielkiego (50 zł), Władysława Jagiełły (100 zł), Zygmunta I Starego (200 zł) oraz Jana III Sobieskiego (500 zł). Wiadomo, że Narodowy Bank Polski już zaplanował wydanie dwóch monet kolekcjonerskich z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jedna w emisji 1500 egzemplarzy (nominał 100 zł), druga - 14 tys. (nominał 50 zł). Monety mają zostać udostępnione 26 marca 2020 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE