Reklama

Podziemia gotowe, jest też boisko [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Podziemia gotowe, jest też boisko [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończyła się przebudowa podziemi w najstarszej polskiej szkole, czyli Małachowiance. Pradawne mury oglądamy teraz z wijącej się między ekspozycją podwieszanej ścieżki. Gotowe są już także teren wokół szkoły, m.in. boisko do gry w piłkę.

Zakończyła się przebudowa podziemi w najstarszej polskiej szkole, czyli Małachowiance. Pradawne mury oglądamy teraz z wijącej się między ekspozycją podwieszanej ścieżki.  Gotowe są już także teren wokół szkoły, m.in. boisko do gry w piłkę.

Dobiegły końca prace związane z budową  ścieżki dydaktycznej w podziemiach kolegiaty św. Michała, gdzie dotąd mieściło się muzeum.  Tym samym zakończył się trwający dwa lata remont najstarszej polskiej szkoły.

Jak już pisaliśmy, koncepcję, którą ostatecznie zastosowano na poziomie minus jeden, oparto na sali ekspozycyjnej na Wawelu w Krakowie czy Ostrowie Tumskim w Poznaniu. I tak oto podwieszana ścieżka edukacyjna wije się ponad odsłoniętymi od grudnia 2012 do grudnia 2013 r. reliktami średniowiecznych i nowożytnych murów. Z balkonów oglądamy zabytki oświetlone specjalnymi LED-owymi projektorami z kolorowym światłem. Poza murami są to również m.in. detale architektoniczne (kształtki ceglane, kamienna baza), gabloty  do ekspozycji zabytków archeologicznych (fragmenty odzieży, przedmioty codziennego użytku, kula armatnia, monety), a także gabloty do ekspozycji modeli na postumentach (modele Kolegiaty i całego zespołu szkolnego), przeszklone panele przedstawiające naturalnej wielkości pochówki itd.

Zakończono już także prace wokół najstarszych budynków liceum – powstało tam m.in. boisko z bramkami. Gotowe jest granitowe ossuarium ustawione od strony ul. Małachowskiego. - Spoczęły w nim szczątki ponad 600 płocczan, które zostały wyeksplorowane w czasie prac na terenie Kolegium i kolegiaty – informuje Konrad Kozłowski z biura prasowego Ratusza. - Powstał także skwer, nasadzono zieleń, a także wykonano nowe boisko wielofunkcyjne od ul. Piekarskiej.

Rewitalizacja Małachowianki pochłonęła blisko 30 mln zł, z czego ponad 25 mln to unijne dofinansowanie.

Fot. Portal Płock, UMP

Na fotospacer po odnowionej najstarszej polskiej szkole zapraszamy do naszej galerii: 

Ciekawostki dotyczące remontu opisaliśmy tu: 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE