Reklama

Podziękowali biskupowi za 32 lata posługi duszpasterskiej

Opublikowano:
Autor:

Podziękowali biskupowi za 32 lata posługi duszpasterskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Odchodzący na emeryturę biskup Roman Marcinkowski pełnił funkcję biskupa pomocniczego u boku trzech kolejnych biskupów diecezjalnych. W minioną niedzielę nadszedł czas na podziękowania za posługę kapłańską trwającą 32 lata. Przez ten czas wiele się wydarzyło, do Płocka przybył papież Jan Paweł II, zmieniły się granice diecezji, odbyły się dwa Synody diecezjalne, kanonizacja św. siostry Faustyny i beatyfikacja arcybiskupa Antoniego J. Nowowiejskiego.

Odchodzący na emeryturę biskup Roman Marcinkowski pełnił funkcję biskupa pomocniczego u boku trzech kolejnych biskupów diecezjalnych. W minioną niedzielę nadszedł czas na podziękowania za posługę kapłańską trwającą 32 lata. Przez ten czas wiele się wydarzyło, do Płocka przybył papież Jan Paweł II, zmieniły się granice diecezji, odbyły się dwa Synody diecezjalne, kanonizacja św. siostry Faustyny i beatyfikacja arcybiskupa Antoniego J. Nowowiejskiego.

Msza św. dziękczynna za 32 lata posługi pasterskiej biskupa Romana Marcinkowskiego była sprawowana w katedrze w niedzielę, 7 maja. Wiadomość o odejściu na emeryturę 75-letniego kapłana rozeszła się już wcześniej, 13 kwietnia.

[ZT]15097[/ZT]

Biskup płocki Piotr Libera przywoływał w swojej homilii liczne uroczystości kościelne, kulturalne i społeczne. Za każdym razem nie zabrakło głoszonego słowa Bożego przez bp Marcinkowskiego, umacniając w ten sposób obecnych „w wierności korzeniom prostej, ufnej i cierpliwej wiary”. Życzył również kapłanowi kolejnych dni wypełnionych radością, zgodnie ze słowami „Pan jest moim pasterzem i niczego mi nie braknie”. A czy rzeczywiście zawsze traktujemy Boga na poważnie, czy „Pan jest pasterzem w kapłaństwie, w rodzinie, w miejscu pracy”, do tego odniósł się jubilat. Przyznał też, że ma świadomość, iż sam nie zawsze właściwie odpowiadał na to pytanie. Prosił o modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich, aby nigdy nie zabrakło księży głoszących Dobrą Nowinę. Sam dziękował za wsparcie w trakcie swojej posługi, z kolei wierni obecni w świątyni, siostry zakonne, katecheci, liderzy organizacji katolickich dziękowali jemu za te 32 lata.

Za „wrażliwość pasterską, zaangażowanie na rzecz katechezy, posługę sakramentalną i świadectwo życia” wyrażał wdzięczność ks. inf. prof. Wojciech Góralski. W katedrze zjawił się bp Andrzej Suski z Torunia, razem z bp Marcinkowskim studiowali na tym samym roku w seminarium duchownym. Odczytano list nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp Salvatore Pennacchio z podziękowaniem za te 32 lata posługi pasterskiej. Od diecezji biskup senior otrzymał na pamiątkę kielich mszalny, a już w Opactwie Pobenedyktyńskim prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz i prezes zarządu głównego Ochotniczej Straży Pożarnej Waldemar Pawlak wręczyli Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza.

Bp Roman Marcinkowski urodził się 28 lutego 1942 roku w Szczutowie. W 1965 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca. Później pracował jako wikariusz w Imielnicy, Ciechanowie, Pałukach, Bodzanowie i w parafii św. Jana Chrzciciela w Płocku. - W 1974 r. ukończył specjalizację katechetyczną na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej, gdzie w 1976 r. uzyskał magisterium - informują na stronie płockiej diecezji. - W latach 1974-1980 r. był diecezjalnym wizytatorem religii. W latach 1974-1985 pracował jako diecezjalny duszpasterz rodzin. W latach 1980-1991 pełnił funkcję dyrektora wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku, natomiast od 1990 także funkcję prepozyta Kapituły Katedralnej Płockiej. 28 lutego 1985 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji płockiej i biskupem tytularnym Bulla Regia. Sakrę biskupią przyjął 13 kwietnia 1985 r. w bazylice katedralnej z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Podczas 32-letniej posługi biskupiej bp Roman Marcinkowski udzielił sakramentu bierzmowania ponad 210 tys. osobom i poprowadził ponad 20 serii rekolekcji dla kapłanów w różnych diecezjach. Zgodnie ze swoją dewizą biskupią „Idąc nauczajcie” (Euntes docete), w sposób szczególny angażował się w prace dotyczące katechezy w diecezji i na terenie Polski oraz w duszpasterstwo rodzin. Koordynował m.in. opracowanie „Katechizmu Płockiego”, zbierającego prawie 300 katechez, które pomagały wiernym w zrozumieniu treści Katechizmu Kościoła Katolickiego. W Konferencji Episkopatu od wielu lat jest opiekunem Legionu Maryi w Polsce oraz członkiem Komisji Wychowania Katolickiego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE