Reklama

Podział administracyjny Mazowsza stanie się faktem jeszcze w te wakacje?

Opublikowano:
Autor:

Podział administracyjny Mazowsza stanie się faktem jeszcze w te wakacje?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Województwo mazowieckie jest póki co podzielone statystycznie, ale niewykluczone, że niebawem będzie też podzielone administracyjnie. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", temat podziału województwa na Warszawę z "obwarzankiem" i pozostałą część wróci jeszcze w wakacje.

Województwo mazowieckie jest póki co podzielone statystycznie, ale niewykluczone, że niebawem będzie też podzielone administracyjnie. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", temat podziału województwa na Warszawę z "obwarzankiem" i pozostałą część wróci jeszcze w wakacje. 

Temat podziału Mazowsza wraca co kilka lat, głównie przy okazji wyborów. Dlaczego w ogóle się o tym mói? Województwo mazowieckie jest najbogatszym w całej Polsce, ale jest też haczyk - za większość odpowiada Warszawa i ościenne powiaty. Jak przywoływał w kampanii do parlamentu Europejskiego w 2019 roku Adam Bielan, Warszawa z "obwarzankiem" to statystycznie 152% PKB średniej unijnej, podczas gdy reszta województwa to niespełna 60%.

- Warszawa jest statystycznie bogatsza od Wiednia - mówił nieco ponad rok temu Bielan. - Chyba nie ma drugiego tak rozwarstwionego obszaru w całej Unii. 

Gra toczyła się naprawdę o duże pieniądze, bo mniej zamożne regiony mogą liczyć na większe pieniądze z Unijnej kasy, a Warszawa zawyżała wskaźniki reszty. Trzeba jeszcze udowodnić, że ta reszta rzeczywiście jest biedniejsza.  

Od stycznia 2018 roku województwo mazowieckie jest statystycznie podzielone na dwa osobne obszary statystyczne, w Unii Europejskiej nazywane NUTS 2. Warszawa i 9 okolicznych powiatów to jeden, a pozostała część województwa to drugi. Od ponad dwóch lat w Polsce jest więc 17 jednostek NUTS 2. Pozostałe 15 to po prostu województwa. 

[ZT]17591[/ZT]

grafika: Urząd Statystyczny

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", temat jednak nie został zakończony. Według informacji gazety rząd chciałby podzielić województwo administracyjnie jeszcze w tym roku, bo w 2021 roku rusza kolejna perspektywa unijna, do której trzeba zgłosić 17, a nie 16 województw. Sejm miałby się zebrać na specjalnym posiedzeniu jeszcze w sierpniu. 

Jeśli ustawa przejdzie przez parlament i rzeczywiście w Polsce pojawi 17. województwo, mieszkańców Mazowsza czekają wybory władz sejmików. W takim scenariuszu prawdopodobnie jeszcze jesienią. 

Marszałek Adam Struzik odniesie się do tematu na popołudniowym briefingu prasowym. 

[ZT]21703[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE