Reklama

Podsumowanie konkursu AGROLIGA 2020 Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego

Opublikowano:
Autor:

Podsumowanie konkursu AGROLIGA 2020  Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniu 25 września 2020 w Przypkach w gminie Tarczyn podczas plenerowego seminarium podsumowującego konkurs Agroliga 2020 etap wojewódzki poznaliśmy zwycięzców oraz laureatów 28 edycji.

 

W dniu 25 września 2020 w Przypkach w gminie Tarczyn podczas plenerowego seminarium podsumowującego konkurs Agroliga 2020 etap wojewódzki poznaliśmy zwycięzców oraz laureatów 28 edycji.

Konkurs AgroLiga ma na celu wyłonienie i promowanie najlepszych polskich rolników oraz najprężniej działających polskich firm związanych z rolnictwem. Najpierw przeprowadzane są eliminacje wojewódzkie, następnie Mistrzowie województw biorą udział w eliminacjach o tytuły Mistrza kraju w kategorii ROLNIK i Mistrza kraju w Kategorii FIRMA.

Wśród uczestników seminarium gościliśmy rolników, doradców oraz przedsiębiorców z województwa mazowieckiego w tym laureatów z poprzednich lat konkursu AgroLiga. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli partnerujących nam w tym przedsięwzięciu ODR-ów: lidera Zachodniopomorskiego ODR z siedzibą w Barzkowicach oraz Ośrodków: podlaskiego z siedzibą w Szepietowie, warmińsko mazurskiego z Olsztyna czy kujawsko pomorskiego z Minikowa.

Goście uroczystości wysłuchali wykładu dr hab. Szczepana Figiela, profesora Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego na temat: „Zarządzanie rozwojem w sektorze rolnym – wzrost konkurencyjności, innowacyjność i nowe technologie w rolnictwie" i obejrzeli film, którego bohaterami było 12 laureatów z województwa mazowieckiego. Podziwialiśmy kreatywnych i konsekwentnie realizujących swoje plany gospodarzy i menagerów oraz ich nowoczesne gospodarstwa otwarte na innowacyjność w każdej dziedzinie.

Tytuł mistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2020 w kategorii ROLNICY otrzymali Państwo Monika i Piotr Wójcik prowadzący gospodarstwo szkółkarskie „Green Park” w Osuchowie (powiat żyrardowski, gmina Mszczonów).

W szkółce produkowane jest około 33.000 szt z 1 ha roślin ozdobnych gruntowych oraz 80.000 sztuk roślin doniczkowanych. Uprawa prowadzona jest także w blokach foliowych o łącznej powierzchni 0,8 ha. Są one wyposażone w komputer sterujący wietrzeniem, cieniowaniem, wilgotnością oraz nawożeniem. Gospodarstwo dysponuje także chłodnią z kontrolowaną atmosferą na owoce o pojemności 2 x 360 ton i 2 x 80 ton oraz halą z linią doniczkującą i pomieszczeniami dla pracowników.

Tytuł wicemistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2020 w kategorii ROLNICY otrzymał pan Emil Wrotek właściciel 10 h gospodarstwa sadowniczego położonego w Jaroszowej Woli (powiat piaseczyński, gmina Prażmów).

Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie grusz i jabłoni. Innowacyjnym rozwiązaniem wprowadzonym w sadzie jest metoda prowadzenia grusz w systemie cztero przewodnikowym – z drzewka wyprowadzane są cztery przewodniki umocowane do palików porozginane na boki. Wpływa to bezpośrednio na wydajność; z 1 ha grusz na najstarszych drzewach rolnik otrzymuje około 55 ton z ha, na młodszych wprowadzanych obecnie 60 ton.

Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2020 w kategorii ROLNICY:

• Dariusz Myzia - gmina Bulkowo powiat płocki; gospodarstwo z hodowlą bydła mlecznego oraz produkcją rzepaku i pszenicy,

• Paweł Pałuba – gmina Pawłówek powiat sochaczewski; – produkcja rzepaku i kukurydzy,

• Anna i Marek Małkiewicz - gmina Serock powiat legionowski; gospodarstwo z produkcją trzody chlewnej oraz sadem śliwowym,

• Klaudiusz Koczkodan – gmina Kadzidło powiat ostrołęcki; gospodarstwo z hodowlą bydła mlecznego,

• Sylwester Olejniczak – gmina Gąbin powiat płocki; gospodarstwo z produkcją trzody chlewnej oraz produkcja truskawek

• Grzegorz Kmiołek – gmina Tłuszcz powiat wołomiński; gospodarstwo z hodowlą bydła mlecznego.

Tytuł mistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2020 w kategorii FIRMA otrzymała firma „Rolmech Płońsk” - gmina i powiat płoński, prowadzona przez Jana Różańskiego i synów Piotra i Jarosława. 

Przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą maszyn rolniczych i komunalnych. W swojej ofercie ma ciągniki marki Zetor i Kubota oraz maszyny rolnicze marek McHale, Pottinger, Unia Group Krakowiak, Zasław, Wielton i inne. Działalność ROLMECH Sp. z o. o. prowadzona jest obecnie w 6 ciu lokalizacjach. Firma zajmuje się oprócz sprzedaży maszyn także serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym. We wszystkich siedzibach prowadzone są sklepy ze sprzedażą części zamiennych. Obecnie w firmie zatrudnionych jest 70 pracowników.

Tytuł wicemistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2020 w kategorii FIRMA otrzymał „Gościniec pod Kasztanem” Anny i Marka Zbyszyńskich z Fijałkowa w powiecie przasnyskim.

Właściciele prowadzą przedsiębiorstwo zajmujące się usługami hotelowymi i eventowymi. Obiekt znajduje się na terenie Puszczy Zielonej, która posiada niespotykane walory przyrodnicze. Przybyli goście mogą skorzystać z noclegu w gościńcu, wziąć udział w spotkaniach rodzinnych, firmowych, imprezach okolicznościowych, zlotach klubowych czy ogniskach i grillach. Posiłki w większości są przygotowywane na bazie produktów z lokalnych zasobów.

Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2020 w kategorii FIRMA:

• Tomasz Wróbel – gmina Iłża powiat radomski; działalność pozarolnicza w zakresie usług dla rolnictwa,

• „Eko-Park” Ewa i Cezary Rosa – gmina Tłuszcz powiat wołomiński; szkółka krzewów i roślin ozdobnych. 

Niespodzianką dla wszystkich Gości, było spotkanie ze sztuką w plenerze. Aktorzy teatru „Rampa” z Warszawy przedstawili humoreskę Antoniego Czechowa „Oświadczyny”.

Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia!

Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

 

Za treść merytoryczną odpowiada Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

 

Kinga Białobrzeska Kijek

MODR Warszawa

Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE