Reklama

Podejrzenie koronawirusa u mężczyzny. Zabrano go do szpitala

Opublikowano:
Autor:

Podejrzenie koronawirusa u mężczyzny. Zabrano go do szpitala - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek skontaktowała się z naszą redakcją czytelniczka. Napisała, że w Płocku jest podejrzenie koronawirusa u pacjenta. - Blok kwarantannę przechodzi.

W poniedziałek skontaktowała się z naszą redakcją czytelniczka. Napisała, że w Płocku jest podejrzenie koronawirusa u pacjenta. - Blok kwarantannę przechodzi.

Dyrektor szpitala na Winiarach, Stanisław Kwiatkowski zapewnia, że w razie potrzeby szpital jest przygotowany.

- To, co jest potrzebne, mamy. Oczywiście odnoszę się do kilku, kilkunastu pacjentów, nie do większej skali. W razie potrzeby będziemy działali w porozumieniu z marszałkiem województwa i wojewodą mazowieckim. Z moich informacji wynika, że w szpitalu na Winiarach nikt na razie nie jest hospitalizowany - zastrzegał około południa.

Jednak nie przebywał w Płocku, był na naradzie w Warszawie.

Z pytaniem o możliwą kwarantannę odesłał do sanepidu, z kolei w sanepidzie - w związku z nowymi zasadami - nie udzielają już informacji ustnie, jedyna możliwość to skorzystanie z pośrednictwa rzecznika prasowego (trzeba wysłać pytania mailem), co z kolei wpływa na czas otrzymania informacji. Sprawę z podejrzeniem koronawirusa u osoby, która została karetką zabrana z miejsca na terenie Płocka, potwierdza jednak Lucyna Kęsicka, szefowa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.

- Faktycznie w poniedziałek przed południem została wysłana karetka po pacjenta z podejrzeniem koronawirusa. Wrócił z Wielkiej Brytanii i źle się poczuł - tłumaczy.

Dodaje, że to drugi taki przypadek z podejrzeniem koronawirusa w Płocku. Rejon operacyjny stacji obejmuje powiaty: płocki ziemski, gostyniński, sierpecki, grodzki-miasta Płock, ciechanowski, płoński, mławski, nowodworski, żuromiński.

Zabranie kogoś karetką do szpitala, nawet jeśli personel jest w maseczkach, jeszcze nie oznacza, że na pewno chodzi o koronawirusa. - U pierwszego pacjenta, jak mnie poinformowano, nie wykryto choroby. W przypadku mężczyzny, którego karetką zabrano w poniedziałek na oddział zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, trwają badania - mówi.

W razie podejrzenia koronawirusa należy kontaktować się z sanepidem - takie są procedury. To nie wszystko. W nocy z poniedziałku na wtorek będzie już do dyspozycji osobna karetka. To również zalecenie na wypadek pacjenta z podejrzeniem, iż mógł zarazić się koronawirusem. Personel medyczny w kombinezonie, na twarzy maseczka, maseczka także dla pacjenta. W środku ambulansu wszystko należy dezynfekować. Dzięki rozwiązaniu z osobną karetką mniej osób narażonych jest na kontakt z kimś, kto faktycznie może okazać się chory. Po karetkę mogą zadzwonić z sanepidu, ze szpitalnego oddziału ratunkowego czy z przychodni.

Pamiętajmy, aby nie lekceważyć objawów, jeśli ostatnio wróciliśmy z kraju, w którym występuje problem z koronawirusem. Nie poddawajmy się panice, gdyż ta do niczego dobrego nie prowadzi. - A karetka? Musi być w gotowości. Oby nie wyjeżdżała w ogóle - dodaje Lucyna Kęsicka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE