reklama

Podarunek z Moskwy

Opublikowano:
Autor:

Podarunek z Moskwy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPWSZ otrzymało od swojej uczelni partnerskiej - Rosyjskiego Nowego Uniwersytetu w Moskwie superprezent. Kardiokod to nowatorskie urządzenie do diagnostyki chorób serca. Wynalazek potrafi wiele - nawet przewidzieć zawał. Z kardiologicznego cuda mają skorzystać również płocczanie.

PWSZ otrzymało od swojej uczelni partnerskiej - Rosyjskiego Nowego Uniwersytetu w Moskwie superprezent. Kardiokod to nowatorskie urządzenie do diagnostyki chorób serca. Wynalazek potrafi wiele - nawet przewidzieć zawał. Z kardiologicznego cuda mają skorzystać również płocczanie.

Ten wyjątkowy podarunek Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa otrzymała na dobry start otwartego w tym roku Instytutu Nauk o Zdrowiu. Podczas inauguracji roku akademickiego w PWSZ, Rosyjski Nowy Uniwersytet w Moskwie, który od trzech lat jest uczelnią partnerską płockiej placówki, uroczyście przekazał władzom uczelni opracowany przez rosyjskich naukowców z uniwersytetu w Moskwie Kardiokad. Jak mówił prof. dr hab. Władimir Minajew, prorektor ds. innowacyjno-edukacyjnych Rosyjskiego Nowego Uniwersytetu w Moskwie, kardiokod jest efektem porozumienia o wymianie nowych technologii.

- Urządzenie służy diagnostyce serca oraz naczyń i jest jedynym urządzeniem, które dokonuje pomiaru hemodynamiki serca w każdej z dziesięciu faz cyklu sercowego - poinformowała rzeczniczka prasowa PWSZ, Agnieszka Grażul-Luft.- Pomiary nie tylko pozwalają uzyskać szeroki zakres informacji o stanie układu sercowo-naczyniowego w ciągu zaledwie kilku minut, ale umożliwiają również skuteczne prognozowanie stanu serca i naczyń na 2-3 miesiące.

Jak podkreśla rzeczniczka, Instytut Nauk o Zdrowiu PWSZ zamierza wykorzystać urządzenie w taki sposób, by służyło nie tylko studentom Instytutu, ale również mieszkańcom Płocka i regionu. – Chcielibyśmy w tym celu działać wspólnie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Płocku, Systemem Ratownictwa Medycznego i przychodniami – powiedział dr Maciej Słodki, dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu. – Zrodził się pomysł opracowania programu profilaktycznego „Życie w rytmie serca”, w ramach którego najpierw przebadalibyśmy studentów – mówiła dr Mariola Głowacka, wicedyrektorka Instytutu. – Później byłby wykorzystywany w ramach lecznictwa otwartego - dodała.

Również Krystyna Badowska, lek. spec. z Centrum Medycznego „Rodzina” chwaliła rosyjski wynalazek. – Bardzo podoba mi się to urządzenie. Badania kardiokodem budzą nadzieję, że uda się zapobiec wielu negatywnym skutkom, do których te schorzenia prowadzą – dodała.

fot. z archiwum PWSZ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE