Reklama

Podano wstępne wyniki matur

Opublikowano:
Autor:

Podano wstępne wyniki matur - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W maju do matur przystąpiło ponad 258 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Zdawali zarówno część pisemną, jak i ustną. W województwie mazowieckim z sukcesem poradziło sobie na egzaminie dojrzałości 82 proc. uczniów, 14 proc. czeka jeszcze egzamin poprawkowy w sierpniu.

W maju do matur przystąpiło ponad 258 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Zdawali zarówno część pisemną, jak i ustną. W województwie mazowieckim z sukcesem poradziło sobie na egzaminie dojrzałości 82 proc. uczniów, 14 proc. czeka jeszcze egzamin poprawkowy w sierpniu.

We wtorek na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawiono pierwsze wyniki egzaminu dojrzałości, jednak pełne rezultaty (w tym uwzględniające wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu) będą udostępnione dopiero 12 września. W tym roku maturę chciało zdać ponad 170 tys. licealistów i przeszło 88 tys. uczniów techników. Z tego grona egzaminy ze wszystkich przedmiotów zaliczyło 79,5 proc. osób, z kolei 5,5 proc. absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż z jednego przedmiotu. Z kolei egzamin poprawkowy w sierpniu może dotyczyć 15 proc. uczniów, którzy nie przeszli z pozytywnym wynikiem matury tylko z jednego przedmiotu w części ustnej lub pisemnej.

Lepiej poszło absolwentom liceów niż techników. Maturę zdało 85,2 proc. licealistów (w porównaniu do 68,4 proc. absolwentów techników), prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego dotyczy 10,8 proc. (w tym przypadku 23,2 proc.), natomiast 4 proc. maturzystów z liceów poległo na egzaminie dojrzałości w 2016 roku (z techników to 8,4 proc.).

Województwo mazowieckie wypadło równie dobrze, jak lubuskie i małopolskie, w którym stres maturalny ma już za sobą 82 proc. zdających uczniów ogółem (przy 14 proc. spośród tych, którym nie poszło tak świetnie i czeka ich sierpniowa poprawka). Pozostałe województwa wypadły słabiej, chociaż niektóre w bardzo niewielkim stopniu (jak podlaskie 81 proc., podkarpackie, pomorskie i łódzkie – 80 proc.). Najmniej korzystnie prezentują się na tym tle dwa województwa, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie (76 proc. uczniów zdało maturę).

Gdyby spojrzeć na dane z podziałem na typy szkół, województwo mazowieckie wciąż jest wysoko w rankingu (licea – 86 proc. uczniów ze zdaną maturą, 10 proc. z poprawką), podobnie jak lubuskie i podlaskie, ale nie uplasowało się najwyżej. Wyprzedziły je województwa małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie (analogicznie 88 proc. i 9 proc.). Jeśli zaś chodzi o technika, najwyższy wynik uzyskało województwo lubuskie (75 proc. uczniów zdało maturę za pierwszym podejściem), dalej mamy małopolskie (73 proc.), opolskie (72 proc.), kujawsko-pomorskie (70 proc.) i dopiero mazowieckie, pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie i podlaskie (po 69 proc.).

Przypomnijmy, że część pisemna matury na poziomie podstawowym (aby zdać obowiązywał próg 30 proc.) obejmowała takie przedmioty, jak język polski, matematyka i wybrany język obcy nowożytny, natomiast część ustna (także z progiem 30 proc.) język polski i wybrany język obcy. Obowiązkowo trzeba było zdawać pisemnie jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Ponadto do egzaminu przystępowali także ci absolwenci z różnych typów szkół z lat ubiegłych, którzy jak dotąd nie uzyskali świadectwa dojrzałości lub uzyskali, ale chcieli podwyższyć swój wynik bądź zdawać inny przedmiot niż poprzednim razem.

W liceach z językiem polskim na poziomie podstawowym bez większych problemów poradziło sobie 98 proc. maturzystów, z matematyką już było trochę słabiej, na poziomie 87 proc. (technika – odpowiednio 97 proc. i 75 proc.). W części ustnej z języka polskiego wyniki okazały się równie dobre w liceum – 99 proc., technikum – 97 proc.

Na poziomie rozszerzonym w liceach wybierano najczęściej jako przedmiot dodatkowy język angielski (54 proc uczniów.), niemal dwukrotnie rzadziej matematykę (28 proc.), następnie biologię (25 proc.), geografię (24 proc.), język polski (23 proc.), chemię (17 proc.) i wiedzę o społeczeństwie (13 proc.). Trochę inaczej proporcje rozłożyły się w technikach: na język angielski zdecydowało się 37 proc. zdających, geografię – 33 proc., matematykę – 27 proc., biologię – 9 proc., język polski lub fizykę bądź wiedzę o społeczeństwie – 6 proc..

Łącznie zdającym wydano 1,3 mln arkuszy, które oddano do sprawdzenia 26 tys. 508 egzaminatorom pracującym w 1 tys. 500 zespołach w 716 ośrodkach. Przeprowadzono 550 tys. egzaminów ustnych. Ponadto przebieg monitorowało 1 tys. 542 obserwatorów m. in. z kuratorium oświaty, szkół wyższych, ośrodków doskonalenia nauczycieli czy OKE.

Ci, których czeka poprawka w sierpniu, muszą do 12 lipca złożyć do dyrektora swojej szkoły pisemne oświadczenie o ponownym przystąpieniu do egzaminu z danego przedmiotu. Część ustną w ramach egzaminów zaplanowano od 24 do 26 sierpnia, część pisemna odbędzie się 23 sierpnia. Swoje wyniki poznają 12 września.

Zgodnie z przepisami praca egzaminacyjna nie może być kopiowana, lecz zgodnie z wprowadzoną zmianą (która obowiązuje od 5 lipca) dopuszcza się wykonywanie zdjęć w całości lub w części. Podczas wglądu dozwolone jest używanie aparatu fotograficznego np. w telefonie komórkowym.  

Czytaj też; 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE