Reklama

Pociągi pojadą obok Podolszyc? Czy przez Maszewo?

Opublikowano:
Autor:

Pociągi pojadą obok Podolszyc? Czy przez Maszewo? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PKP Polskie Linie Kolejowe zaczęły przygotowania do modernizacji linii kolejowej nr 33 z Kutna przez Płock do Sierpca. Jednym z elementów wstępnych analiz jest przygotowanie studium wykonalności obwodnicy kolejowej Płocka. Przygotowano cztery warianty, mieszkańcy mogą się wypowiedzieć w ankiecie.

PKP Polskie Linie Kolejowe zaczęły przygotowania do modernizacji linii kolejowej nr 33 z Kutna przez Płock do Sierpca. Jednym z elementów wstępnych analiz jest przygotowanie studium wykonalności obwodnicy kolejowej Płocka. Przygotowano cztery warianty, mieszkańcy mogą się wypowiedzieć w ankiecie.

Firma Idom Inżynieria, Architektura i Doradztwo realizuje studium wykonalności w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 33 na odcinku Kutno – Płock – Sierpc”. Ma on na celu usprawnienie połączenia Kutno – Płock - Sierpc m.in. poprzez modernizację istniejącej linii kolejowej nr 33 na odcinku Kutno – Płock - Sierpc oraz budowę linii obwodowej Płocka dla pociągów towarowych na odcinku Łąck – Płock Trzepowo.

Przeanalizowane zostaną różne warianty, dla wybranego wariantu inwestycji zostanie sporządzona dokumentacja dla dalszych etapów realizacji przedsięwzięcia. PKP prosi mieszkańców gmin, na których terenie zlokalizowana jest planowana inwestycja, o wypowiedź w specjalnej ankiecie. Odpowiedzi oraz postulaty posłużą do uszczegółowienia rozwiązań projektowych (https://sway.office.com/uVfHoCK2PQI8Unr2?ref=Link). Ankietę można wypełnić do 22 września.

Do tematu obwodnicy kolejowej Płocka odniósł się ratusz na swojej stronie plock.eu.

- Wyobrażacie sobie, że obok Centrum Graniczna, między Podolszycami, a osiedlem Wyszogrodzka jedzie pociąg towarowy z niebezpiecznym ładunkiem? Weźcie udział w konsultacjach, by takie pomysły nie zostały zrealizowane - zachęca Urząd Miasta.

Idom opracował już wstępną koncepcję obwodnicy kolejowej Płocka, która zawiera cztery różne koncepcje przebiegu linii (jedna z nich ma dwa warianty). Niepokój płocczan budzą te, które przebiegają przez gęsto zaludnione osiedla mieszkaniowe, bo koleją transportowane są m.in. niebezpieczne ładunki do i z Orlenu.

Tymczasem trzy z czterech propozycji firmy Idom zakładają poprowadzenie torów od wschodniej strony Płocka. Dwie z nich przetną Wisłę w rejonie mostu Solidarności a następnie pobiegną między osiedlami mieszkaniowymi i przetną ulicę Wyszogrodzką. 

- Kolejny szlaban kolejowy w Płocku? Koncepcja "tor" v2 - między Podolszycami, a osiedlem Wyszogrodzka i Międzytorze; druga - "tor v1" - między Imielnicą, a Borowiczkami. Linia "tor v4" zaś może przebiegać przez Kępę Ośnicką i "dotykać" wschodniego Płocka Borowiczki i Imielnicy - wyliczają w ratuszu. I podkreślają, że te koncepcje wciąż pozostawiają transport kolejowy ładunków niebezpiecznych przez miasto.

A czwarta koncepcja? To poprowadzenie obwodnicy kolejowej od zachodniej strony Płocka - przez słabo zaludnione tereny na południe od Radziwia, która Wisłę przecina za Popłacinem i omijając Maszewo okrąża zakład produkcyjny PKN ORLEN, by poza granicami miasta połączyć się z istniejącą linią kolejową (na zdjęciu). Ratusz preferuje właśnie takie rozwiązanie, czyli tzw. projekt Tor v3. I apeluje o udział w ankiecie i poparcie właśnie tego projektu: można np. wypełnić ankietę papierową i wrzucić do urny w urzędzie (od ulicy Zduńskiej do 22.09.2020 r.)

Sęk w tym, że w wiariancie Tor v3 trasa kolidue z Gostynińsko-Włocławskim Parkiem Krajobrazowym, występują obszary skomplikowane geotechnicznie, na północnym brzegu Wisły znajdują się tereny osuwiskowe, a na dodatek obok przewidywanego mostu występują warstwy skażonego mułu, który w przypadku budowy spowodowałby skażenie rzeki.

Do Tor v3 nie palą się choćby mieszkańcy gminy Stara Biała, którzy spokojne życie w osiedlach domów jednorodzinnych zamieniliby na sąsiedztwo uciążliwego transportu kolejowego. Pojawiły się już głosy protestu wśród mieszkańców Maszewa i Mańkowa.

- Sprawą zajęła się już nasza radna pani Agnieszka Malanowska, a swoją drogą apeluję do mieszkańców, wypełniajmy tą ankietę i nie dajmy sobie wcisnąć tego kukułczego jaja! - apeluje na FB jeden z mieszkańców gminy.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE