Reklama

PO na tak, PiS na nie, a PSL wystawia mocną czwórkę

Opublikowano:
Autor:

PO na tak, PiS na nie, a PSL wystawia mocną czwórkę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent na wtorkowej sesji w auli ratusza ubiegał się o udzielenie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2016 rok. Było więc o strefie płatnego parkowania, relacjach z Orlenem, przetargach i czy Jarmark Tumski stał się „jarmarczkiem”.

Prezydent na wtorkowej sesji w auli ratusza ubiegał się o udzielenie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2016 rok. Było więc o strefie płatnego parkowania, relacjach z Orlenem, przetargach i czy Jarmark Tumski stał się „jarmarczkiem”.

Już w pierwszym zdaniu prezydenta pojawiła się wzmianka o obwodnicy. Dalej wymienił remonty ulic, Stoczniowca, rozdział kanalizacji, nowy parking na Zielonym Jarze, nowe przedszkola na Międzytorzu i przy ul. Szarych Szeregów, zmiany w przedszkolu Pod Aniołami, blok z „Mieszkaniami na start”, oddanie do użytku Centrum Aktywnego Seniora, punkt obsługi mieszkańca na „dołku” przy ul. Miodowej. Wspomniał o niskim bezrobociu.

- Skutecznie pracujemy na sukces Płocka, mimo że 2016 rok nie był łatwy dla samorządu. Za to okazał się jednym z najlepszych jeśli chodzi o finanse miasta.

PO. Nie ma uwag

Artur Kras od razu zapowiedział, że klub PO udzieli absolutorium prezydentowi.

PSL. Plusy i minusy

Tomasz Kominek z początku skoncentrował się na inwestycjach dofinansowanych ze środków unijnych: obwodnicy, realizacji ul. Przemysłowej i Kostrogaj, infrastrukturze rowerowej.

- Nawet pomimo bardziej ograniczonego dostępu do funduszy z Unii Europejskiej, były nowe inwestycje. POKiS doczeka się siedziby w byłym gimnazjum, chociaż pierwszy przetarg się nie powiódł. Jako klub prosimy o większą uwagę przy opracowywaniu kosztorysów inwestorskich. Słabą stroną w 2016 roku okazała się komunikacja między miastem a PKN Orlen, która powinna odbywać się bez zbędnych złośliwości. Momentami brakowało lepszej komunikacji z mieszkańcami, czego przykładem jest chaos informacyjny w sprawie przedszkola nr 17 czy przedszkola na Gałczyńskiego. Traktujmy działkowców po partnersku, aby powstał długo oczekiwany dom działkowca.

Liczy na modernizację „dołka” na osiedlu Miodowa, mobilną stację pomiarową, czeka na wbicie pierwszej łopaty na budowę nowego stadionu dla Nafciarzy. - Jako klub radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego wystawiamy prezydentowi mocną czwórkę – jednak z wiarą, że ocena wkrótce będzie wyższa.

PiS. Czy to kraina mlekiem i miodem płynąca?

Radna Wioletta Kulpa wystąpienie rozpoczęła od tego, że niższy poziom bezrobocia czy sytuacja finansowa miasta to reperkusje dobrej koniunktury w kraju, a więc zasługa rządów PiS.

- Padło tu wiele fantastycznych słów, jakbyśmy żyli w krainie mlekiem i miodem płynącej. To pan prezydent nie słuchał głosu kupców i wprowadził strefę płatnego parkowania. Mamy opóźnienia, a nawet brak realizacji projektów z budżetów obywatelskich, m. in parkingu na Międzytorzu. Tłumaczy się, że inwestycja przekracza kosztorys, więc jak weryfikujecie te projekty? To jeden z najniższych poziomów wykonania inwestycyjnego we wszystkich latach pana prezydentury. Unieważnia się przetargi. Oglądamy koncepcje bez późniejszej realizacji. Mnożą się sytuacje, jak z przedszkolem nr 17. Doprowadziliście do dużej eskalacji w relacjach z rodzicami dzieci z tego przedszkola, a wciąż nie wiemy jak ta sprawa się zakończy.

Dalsza część jej wypowiedzi opierała się na anonimowym komentarzu zamieszczonym na internetowym forum, bardzo krytycznym wobec treści przetargów ogłaszanych przez płocki Ratusz. Wskazywano w nim na żądania robót dodatkowych bez wynagradzania, nierealne terminy i kary, "idiotyczne" wezwania do napraw, a jeśli czegoś nie zaprojektowano, wówczas pretensje miały być adresowane do wykonawcy.

- Pan prezydent lubi organizować konferencje, ogłaszać nowe koncepcje, ale kiedy już od nich odstępuje, to tego już nie ogłasza – punktowała prezydenta. - Co z mediateką, filharmonią? Szpital św. Trójcy cały czas się zadłuża. Nie dotknął pan w przemówieniu wielu poważnych tematów. Słyszymy wiele krytycznych uwag na temat tegorocznego Jarmarku Tumskiego. Wiele osób, które od lat współpracowały przy jego organizacji, uważa że z roku na rok staje się bardziej jarmarczkiem, a nie imprezą słynącą z dużej liczby kolekcjonerów. Miejscem, aby coś wypić, zjeść, ewentualnie kupić na kramach. Chyba nie do końca o to chodziło. Czy wy zauważacie, że coraz mniej osób interesuje się konsultacjami? Czy nie informujecie za późno? Nie szukajcie przyczyn niskiej frekwencji jedynie wśród mieszkańców, tylko również w urzędzie.

Prezydent odciął się radnej, że „do tanga zawsze trzeba dwojga”. - W PKN Orlen jest nawet teraz specjalny delegat do współpracy z miastem. Wysyłam regularnie pisma do koncernu, nawet czasami są jakieś odpowiedzi. Jestem gotów na spotkania. Postaramy się ocieplić relacje - obiecywał. - Odnośnie unieważnionych przetargów, na jednej z konferencji, które tak podobają się przewodniczącej Kulpie, tłumaczyłem co jest tego powodem. Firmy mogą wybierać spośród bardzo wielu ofert samorządów.

Nie zgodził się z tezą o „eskalacji” sprawy przedszkola nr 17 na Wielkiej Płycie. - Przygotowywana jest koncepcja przystosowania szkolnych pomieszczeń na potrzeby placówki, ponadto w obecnym przedszkolu nic się nie wali. Nadal może funkcjonować. Kiedy te plany będą bliżej realizacji, to zaprosimy do dialogu również rodziców. Szkoda, że pani radna posługuje się anonimowym wpisem. Ja się z tymi tezami nie zgadzam. Są niesprawiedliwe, kłamliwe i krzywdzące. Kryzys w Europie się skończył, obecnym rządzącym łatwiej jest funkcjonować. W przypadku strefy płatnego parkowania, decyzja była bardzo trudna. Celem samorządu nie jest zarabianie na SPP. Od początku mówiliśmy o rotacji, która zresztą jest już widoczna, dbałości o starówkę.

Było też o sali koncertowej i mediatece. - Projektanci pracują nad pewną koncepcją zagospodarowania i znalezienia miejsca przyszłej sali koncertowej. Wygospodarowano przestrzeń na mediatekę w kamienicy przy Kościuszki. Szpital przynosi straty. Tak, jednak przypominam, że rolą spółki medycznej nie jest przynoszenie zysków. Remont ul. Tysiąclecia mamy w planach, trzeba wejść pod ziemię i wykonać rozdział kanalizacji. Wodociągi starają się o środki unijne. W organizacji Jarmarku Tumskiego może uczestniczyć każdy, kto wyrazi na to chęć.

Do zarzutów zawartych w mailu odniósł się wiceprezydent Jacek Terebus:

- Jeśli pani, jako wytrawny polityk, posługuje się „hejtem” czy twierdzeniami internetowego trolla, to jest to słabe. Wszystko jest tu nieprawdą. Nikt nie kłania się przed firmą Skanska. Ze 133 postępowań przetargowych pani zwraca uwagę na dwa, budowę centrum przy Lasockiego i Stoczniowiec. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Chcemy rozstrzygać przetargi na korzyść zamawiającego. A jak dotąd nie zdarzyło się nam wybudować mostu bez dojazdów albo molo bez osłony. Korzystamy z nadzoru, aby mieć lepszą pieczę nad inwestycjami. Będą pojawiały się kolejne koncepcje, aż wybierzemy te najlepsze, abyśmy wszystko właściwie zaprojektowali i wykonali.

Całą dyskusję podsumowała radna PO, Daria Domosławska jako „okazję do wymiany ciosów bez podłoża merytorycznego”.

- Można doszukiwać się drobnych niedociągnięć, ale czy nie szkoda tracić czasu na krytykę? Jestem pewna, że wiele miast zazdrości nam realizowanych inwestycji.

Konkretnych zarzutów nie dopatrzył się także radny Wojciech Hetkowski. Chwalił konsekwencję zamiast „skakania z kwiatka na kwiatek”.

- Coraz mniej osób przychodzi na spotkania z prezydentem? Najwięcej przychodzi tam, gdzie jest coś do zrobienia.

Prezydent otrzymał absolutorium. Przeciw było 10 radnych PiS.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE