reklama

Pływaj. Baw się. Szalej. Ale przeżyj!

Opublikowano:
Autor:

Pływaj. Baw się. Szalej. Ale przeżyj! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBez nudnej teorii, a ciekawe przykłady, prawdziwe historie i nasze doświadczenia – to zasady ratowników Rejonowego Płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, członków Drużyny nr 11, którzy w płockich szkołach spotykali się z płocką młodzieżą.

Bez nudnej teorii, a ciekawe przykłady, prawdziwe historie i nasze doświadczenia – to zasady ratowników Rejonowego Płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, członków Drużyny nr 11, którzy w płockich szkołach spotykali się z płocką młodzieżą.

Drużyna powstała pół roku temu, zrzesza kilkanaście zaprzyjaźnionych osób, które łączy idea Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ich głównym celem jest podnoszenie kwalifikacji, ale  wychodzę także szeroko „w miasto”. Cykl spotkań z młodzieżą pod tytułem „Bezpieczne Lato z WOPR” to jedna z inicjatyw ratowników z 11. Drużyny WOPR Płock.


- W drugiej połowie maja odwiedziliśmy kilkanaście gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na terenie Płocka, z reguły w każdej placówce mieliśmy trzy spotkania z młodzieżą, na którym pojawiały się 2-3 klasy. Zakończyliśmy cykl czwartkową wizytą w Małachowiance i III LO – mówi Daniel Żołek, wiceszef Drużyny, zakładając że  w każdej klasie jest 30 uczniów, udało nam się dotrzeć do ponad 2500 młodych osób.


W liczbach wygląda to imponująco, bo WOPR-owcy dotarli do ponad 2,5 tys. młodych ludzi! Każde spotkanie trwało 45 min., w tym czasie ratownicy mówili o bezpieczeństwie osób przebywających nad wodami, były filmiki. Temat jest ważny, bo kąpiących się w Płocku i okolicy już nie brakuje, już słychać o tragediach w kraju, a przecież wakacje dopiero przed nami.


Ratownicy w ciekawy sposób przedstawili trzy bloki: zasady bezpiecznej kąpieli, pierwsza pomoc oraz pomoc osobie topiącej się z wykorzystaniem sprzętu publicznego lub zaimprowizowanego. - Nie było sztywno i nudno, to nie tylko zbiór sztywnych reguł i zasad, jak często to się zdarza, lecz staraliśmy się przemawiać do rozsądku i wyobraźni młodych ludzi za pomocą opisów sytuacji, z którymi spotkaliśmy się w czasie naszej pracy zawodowej – wyjaśnia Michał Dzięgielewski z Drużyny nr 11. - Młodzież się nie nudziła, mam nadzieję, że dzięki tak szerokiemu odbiorowi poprawimy poziom bezpieczeństwa na obszarach wodnych w pobliżu miasta i tam, gdzie młodzi płocczanie będą przebywać.


Sporo osób pytało również o kursy dla ratowników, oferowane przez WOPR. Pamiętajmy, że telefoniczne numery ratunkowe to 112, 999 oraz numer alarmowy WOPR-u -601 100 100.


Skład 11. Drużyny: Piotr Lisocki (kierownik), Daniel Żołek (zastępca kierownika), Marcin Dzięgielewski, Andrzej Krymow, Łukasz Lewandowski, Krzysztof Lisocki, Mateusz Niepogoda, Piotr Olecki, Mariusz Rokicki, Michał Stellak, Tomasz Stellak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE