Reklama

Płonące cyfry jednak w teatrze

Opublikowano:
Autor:

Płonące cyfry jednak w teatrze - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponieważ pogoda nas nie rozpieszcza, zaplanowany na jutro spektakl „Płonące cyfry 1863” zamiast na dziedzińcu opactwa pobenedyktyńskiego, zostanie wystawiony w teatrze.

Ponieważ pogoda nas nie rozpieszcza, zaplanowany na jutro spektakl „Płonące cyfry 1863” zamiast na dziedzińcu opactwa pobenedyktyńskiego, zostanie wystawiony w teatrze.

Spektakl nawiązujący do polskiego zrywu niepodległościowego sprzed 150 lat miał zostać wystawiony jutro z okazji trwających Dni Historii Płocka po 21.45 na dziedzińcu Muzeum Diecezjalnego. Jednak jako że na razie pogoda jest fatalna, siąpi nieprzyjemny deszcz, jest chłodno, postanowiono na wszelki wypadek przenieść się do teatru. Godzina nie ulegnie zmianie - o 21.45 teatr zaprasza na „Płonące cyfry 1863”. Wstęp jest bezpłatny.

Jak już pisaliśmy spektakl pióra Bohdana Urbankowskiego oparty o materiały archiwalne. Opowiada o generale Zygmuncie Padlewskim i dziejach walk powstańczych w Płocku. W spektaklu przypomniano postacie, które stały na czele walk powstańczych w naszym mieście: naczelnika cywilnego miasta Wojciecha Zegrzdy, naczelnika wojskowego kapitana Bończy-Błaszyńskiego, Edwarda Rolskiego, pułkownika Rogalińskiego.

Ważnym elementem spektaklu jest ideowy spór pomiędzy Padlewskim a naczelnikiem rządu cywilnego Wielopolskim o sens walki o przyszłość Polski. Przedstawienie przypomina wiele epizodów powstańczego zrywu, wykorzystano też poezję Marii Konopnickiej, Kornela Ujejskiego, Stanisława Wyspiańskiego, twórczość plastyczną Kossaka, Gierymskiego i Grottgera.

Szczegółowy rozkład jazdy tak Dni Historii Płocka, jak i Jarmarku Tumskiego zobacz w naszym Kalendarzu Imprez >>

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE