Reklama

Płockie Ogrody Światła już błyszczą na Wzgórzu Tumskim. Zaprzęg czeka [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Płockie Ogrody Światła już błyszczą na Wzgórzu Tumskim. Zaprzęg czeka [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie macie pomysłu, gdzie się wybrać na niedzielny spacer? Od soboty Płockie Ogrody Światła przyciągają mnóstwem światełek na instalacjach przywołujących na myśl Boże Narodzenie sprzed 100 lat.

Nie macie pomysłu, gdzie się wybrać na niedzielny spacer? Od soboty Płockie Ogrody Światła przyciągają mnóstwem światełek na instalacjach przywołujących na myśl Boże Narodzenie sprzed 100 lat.

W rozświetlonych ramach strzeżonych przez żołnierzyków dojrzycie kałamarz na stosie książek, nieco dalej prezenty z nakręcaną myszką, zaprzęg konny, konik na biegunach, samochodzik, dziecięce postacie, misia, a nawet szkolne ławki z wypisanym na tablicy zdaniem z elementarza "Ala ma kota", na widok którego wiele osób po prostu się uśmiechnie. Do tego długa alejka z biało-czerwonymi barwami, a na końcu kotylion. W jednym miejscu oddano dziecięcy świat w 1918 r.,- pierwsze Boże Narodzenie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i zarazem wyjątkowy moment w historii Polski. Dziś możemy sobie tylko o tym posłuchać lub przeczytać, o co zresztą również zadbano. Gościom Płockich Ogrodów Światła rozdano "Ilustrowany Kurjer Płocki", a w nim relacja o tym, jak wyglądały pierwsze miesiące wolności, pierwsze wybory, wizyta marszałka Józefa Piłsudskiego w Płocku, co czytali płocczanie, co da Nowy Rok, a nawet jakie były najstosowniejsze upominki na Gwiazdkę (a także gdzie dostępne). Nie da się ukryć, że pomysł przypomina ten z Jarmarku Tumskiego. W tym przypadku teksty i konsultacje historyczne powierzono dr Grzegorzowi Gołębiewskiemu (autorowi książki "Płock 1920. Dni krwi i chwały"). To zresztą nie jedyny akcent nawiązujący do historii Płocka. Tuż przy scenie wyświetlano fotografie miasta znanego i w sumie nieznanego, bo jakże różniącego się od tego, co jest bliskie współczesnym mieszkańcom. Ponadto po rozświetleniu ogrodów i przemarszu orkiestry, zabrzmiała nastrojowa muzyka z dwudziestolecia międzywojennego. Co bardziej zainteresowani historią Polski, mogli doczytać ciekawostki na wystawie "Ojcowie Niepodległości" w sąsiedztwie Odwachu.

Sobotni piknik rozpoczął się już o godz. 14.00 na pl. Narutowicza (z górującą na nim ładną choinką), bowiem rozświetlenie iluminacji było punktem kulminacyjnym. O wiele wcześniej uciechę mieli najmłodsi płocczanie, a nawet mogli być nieco zdziwieni na widok Świętego Mikołaja. Dlaczego? Warto pamiętać, że święty Mikołaj żył na przełomie III i IV w., był biskupem Miry (teren dzisiejszej Turcji), który wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Ten, który pojawił się w sobotę, bynajmniej nie miał na sobie biało-czerwonego stroju i czapki z pomponem. A mimo to nie brakowało chętnych, by zrobić sobie z nim zdjęcie. Najmłodsi uczestnicy pikniku mieli o wiele więcej możliwości - malowano im twarze, robili kotyliony, ozdoby choinkowe, nawet takie z miniaturową choinką w słoiku. Częstowano się bigosem i innymi smakołykami, w tym watą cukrową i gorącą czekoladą. Zaprezentowano gry podwórkowe i planszowe, które w 1918 r. kreowały dziecięcy świat równie mocno, co dzisiejsze gry komputerowe i smartfony z dostępem do internetu. W zagrodach czekały zwierzęta. Reasumując, było jak przyjemnie spędzić czas z całą rodziną. A ileż zdjęć wykonano przy poszczególnych figurkach...

Atrakcje na Wzgórzu Tumskim, których sponsorem jest PKN Orlen, będą dostępne po zmroku aż do 6 stycznia. To już trzeci raz, kiedy Płockie Ogrody Światła są rozstawiane w grudniu przed świętami Bożego Narodzenia. Tegoroczna iluminacja powstała na wyłączne zamówienie koncernu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE