Reklama

Płockie lalki spodobały się w Puławach

Opublikowano:
Autor:

Płockie lalki spodobały się w Puławach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sięgnięcie po literaturę klasyczną, zapuszczając lalki w mroczny świat życia po śmierci, było przedsięwzięciem trudnym, aczkolwiek nie niemożliwym. Za zmierzenie się z tak wymagającą materią i odwagę w podejmowaniu istotnych problemów społecznych Rada Konsultantów 46 Ogólnopolskiego Puławskiego Spotkania Lalkarzy właśnie doceniła 2 płockie zespoły teatralne.

Sięgnięcie po literaturę klasyczną, zapuszczając lalki w mroczny świat życia po śmierci, było przedsięwzięciem trudnym, ale nie niemożliwym. Za zmierzenie się z tak wymagającą materią i odwagę w podejmowaniu istotnych problemów społecznych Rada Konsultantów 46. Ogólnopolskiego Puławskiego Spotkania Lalkarzy właśnie doceniła dwa płockie zespoły teatralne.

Podczas niedawnej I edycji Festiwalu Teatrów Profilaktycznych mieliśmy okazję oglądać dzieło Teatru Umarlaki zatytułowane „Bobok” w reżyserii Joanny Stanowskiej, instruktorki grupy teatralnej i pracowni teatralno-lalkarskiej „Marioneta” w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki. Ta sama sztuka oparta została pokazana podczas ogólnopolskiego „Święta Teatru Lalki” w Puławach, który odbył się w dniach 22-25 maja.

Za inspirację do spektaklu posłużyło opowiadanie Fiodora Dostojewskiego. To pełna czarnego humoru historia literata, który podczas spaceru po cmentarzu nagle słyszy głosy dochodzące zza grobu. Później akcja przenosi się w świat dość mroczny i wręcz groteskowy, gdzie widzowie przysłuchują się toczonym dysputom nad sensem życia i śmierci, ale już po śmierci.

Drugie przedstawienie, jakie pokazali płocczanie, oparto na głośnej sztuce Samuela Becketta  „Czekając na Godota”, które stało się kanwą dla integracyjnego przedstawienia osób niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” i młodych ludzi pod egidą POKiS-u.

Inscenizację „Lorem Ipsum”, za którą odpowiadał Teatr Expectatio, wyreżyserowała Joanna Stanowska i Adam Bonalski. Zamiast lekkiej komedii obserwujemy w niej relacje międzyludzkie, powstawanie wzajemnych zależności i proces tworzenia wzajemnych uzależnień, często od zupełnie obcych nam osób. To spektakl o tym, co jest dla nas najważniejsze, jakie wartości i cele dobieramy, jako nadrzędne w naszym życiu.

W konkursie, oprócz dwóch zespołów z Płocka, wzięło udział jeszcze siedem amatorskich teatrów lalkowych z całej Polski, które sięgały po rozmaite formy wyrazu: od masek, zabawę cieniem, formę, po lalki stolikowe i teatr przedmiotu.

W kategorii dla szkół podstawowych zwyciężyły lalki rodem z Płocka, autorstwa Julii Kubackiej (lalka „Ośmiornica”) oraz Jeremiasza Łabarzewskiego (lalka „Mariolka”). W ciut wyższej wiekowo kategorii, tym razem dla uczniów szkół średnich, wyróżnienia powędrowały dla Agnieszki Drajkowskiej („Głębia”) i Mariusza Machcińskiego („Drugie dno”). Ze wszystkimi współpracuje Joanna Stanowska.

Puławski przegląd teatrów lalkarskich nie wyłania zwycięzców, umieszczając ich kolejno na podium. Młodzi aktorzy, którzy zjawiają się w Puławach, nie biorą udziału w jakimkolwiek konkursie. Stworzona w miejsce jury Rada Konsultantów jedynie poddaje analizie kolejne spektakle, wyłuskując z nich poruszane problemy i wyróżniając te zespoły, które jej zdaniem zaopatrzyły swoje przedstawienia w najlepsze walory na polu społeczno-wychowawczym. To raczej miejsce spotkań amatorskich grup teatralnych i ich instruktorów z legendami polskiej sztuki lalkarskiej.

Na zdjęciach: 1. Bobok, ot. POKiS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE