Reklama

Płocki Projekt Onkologiczny. Kto się zapisał, a kto poczeka?

Opublikowano:
Autor:

Płocki Projekt Onkologiczny. Kto się zapisał, a kto poczeka? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Opublikowano już wstępną listę podmiotów, które potwierdziły swój udział w Płockim Projekcie Onkologicznym. Jednak najbardziej rzuca się w oczy to, kogo na tej liście na razie zabrakło...

Opublikowano już wstępną listę podmiotów, które potwierdziły swój udział w Płockim Projekcie Onkologicznym. Jednak najbardziej rzuca się w oczy to,  kogo na tej liście na razie zabrakło...

Przypomnijmy: zeszłotygodniowe spotkanie w Okręgowej Izbie Lekarskiej trwało ponad dwie godziny, poprowadził je prezes OIL Jarosław Wanecki. Inicjatywa stanowi pokłosie danych o umieralności płocczan na nowotwory płuc i oskrzeli. Niestety, akurat w tym rankingu płocczanie przodują, dlatego tym razem lekarze postanowili zorganizować coś w rodzaju okrągłego stołu ponad podziałami (korzystając z białej parasolki), aby wypracować plan działania.

[ZT]14307[/ZT]

Zaproszono wielu gości, niemal każdy od razu deklarował wsparcie. Część spotkania zdominowała wymiana zdań między prezesem Waneckim a dyrektorem szpitala na Winiarach, Stanisławem Kwiatkowskim. Dyrektor przedstawiał plany budowy ośrodka radioterapii w Płocku, który mógłby powstać do 2019 roku. Wszyscy uczestnicy otrzymali 48 godzin na podjęcie decyzji, czy zdecydują się na wspólnie działanie. Akces mieli zgłosić pisemnie. Kto się zgłosił?

Na liście chętnych mamy obecnie:

- Okręgową Izbę Lekarską

- posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Opiołę,

- gminę miasto Płock (prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i przewodniczący Rady Miasta Płocka Artur Jaroszewski zdecydowali, że delegatem będzie wiceprezydent Roman Siemiątkowski),

- Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej (delegatem został Paweł Sobieski),

- Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Płocku,

- starostę płockiego Mariusza Bieńka,

- Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (delegatem został kierownik płockiej delegatury Andrzej Hasa),

- Szkołę Wyższą im. Pawła Włodkowica w Płocku (delegat: prorektor ds. studenckich i ogólnych doc. dr Daniel Korzan),

- płocką filię Politechniki Warszawskiej (reprezentantka: doc. dr inż. Małgorzata Petzel).

Nie ma Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Orlenu czy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka.

[ZT]14194[/ZT]

Na spotkaniu w siedzibie OIL koncern reprezentowała Wioletta Kulpa, która już wówczas zapowiadała, że czeka na konkretną propozycję, co i w jakim zakresie miałby wesprzeć Orlen. Otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedź z biura prasowego koncernu. Spółka informuje, że wysłano pismo do OIL. - Ponad to informujemy, iż PKN ORLEN, jako firma społecznie odpowiedzialna, zawsze jest otwarta na działania służące mieszkańcom Płocka i regionu. Powinny mieć one jednak wymiar konkretnej propozycji wypracowanej przez zespoły specjalistów, opartej na wynikach profesjonalnych badań i analiz. Dzisiaj idea projektu onkologicznego to na razie dobre intencje wszystkich zainteresowanych środowisk i trudno deklarować konkretne działania. PKN ORLEN po zapoznaniu się ze szczegółami projektu, zakresem prac i odpowiedzialności, z zaangażowaniem przystąpi do rozważenia wsparcia merytorycznego lub finansowego.

Kolejny krok w ramach prac związanych z Płockim Programem Onkologicznym polega na powstaniu zespołu roboczego. Pierwsze spotkanie miałoby odbyć się w przyszłym tygodniu, aby wypracować podział zadań wraz z terminami. Jednocześnie w wysłanym komunikacie czytamy: - Do zespołu w każdej chwili mogą dołączyć osoby lub instytucje, które uznają, że działają w interesie publicznym na rzecz zdrowia i życia mieszkańców północnego Mazowsza.

- Może niektórzy uznali, że nie trzeba składać akcesu na piśmie, dlatego jeszcze poczekamy – zapowiada doktor Wanecki. Ma też nadzieję, że nikt z uczestników nie wykorzysta inicjatywy do działań wizerunkowych.

Chociaż na liście zabrakło szpitala na Winiarach i Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, to od szefa płockiej delegatury Tomasza Kominka słyszymy, że nic się nie zmieniło. - Zadeklarowaliśmy wsparcie już na spotkaniu, które dotyczyło obu tych instytucji. Przedstawili fakty, w jakim stopniu są zaawansowane prace nad utworzeniem w Płocku ośrodka radioterapii, zarysowaliśmy także założenia programu antysmogowego. W przypadku ośrodka prace trwają od 2012 roku i jest duża szansa na to, że w lutym przekażemy płocczanom bardzo dobre informacje. Jeśli się powiedzie, wówczas odejdzie nam jeden temat. Podkreślam, zawsze warto rozmawiać. Inicjatywa OIL jest potrzebna, w dalszym ciągu trzeba ustalić zakres działać, aby było nam łatwiej w tym mieście oddychać.  

Biuro prasowe Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego potwierdziło już, że wysłano w tej sprawie pismo do OIL.

[ZT]14304[/ZT]

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka powiedział nam jednak, że jeszcze zastanawia się nad udziałem w programie.

Przypomnijmy, że na spotkanie w siedzibie OIL byli także zaproszeni: 

- posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Gapińska,

- poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski,

- krajowy konsultant ds. zdrowia środowiskowego Wojciech Hanke,

- prezes CM Medica, Artur Krawczyk,

- dyrektor WIOŚ Adam Ludwikowski,

- starosta powiatu sierpeckiego Jan Laskowski,

- minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 

AKTUALIZACJA

Akces zgłosił Mazowiecki Urząd Marszałkowski (delegacja: Stanisław Kwiatkowski, Danuta Tarka, Tomasz Kominek, Agnieszka Sulkowska) oraz Orlen. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE