Wczoraj odbyła się druga aukcja, na pierwszej nie było zainteresowanych. Wcześniej OBR miał zostać sprywatyzowany, ale nie udało się znaleźć inwestora, do tego dochodziły protesty części załogi.
Jak informuje portal wnp.pl Warter to spółka jawna z Warszawy. Zakłady Chemiczne Warter, założone w 1992 r., zajmują się produkcją wyrobów chemicznych specjalnego przeznaczenia, produkcją i dystrybucją wysokoenergetycznego oleju opałowego do kotłowni średniej i dużej mocy. Podczas aukcji „faworytem” do wylicytowania najwyższej stawki wydawał się bogaty Orlen. Ale to Warter za 85 proc. udziałów w płockim Ośrodku zaoferował 42,1 mln zł i wygrał. Finalizacja transakcji nastąpi w momencie podpisania umowy sprzedaży akcji.
OBR, mający siedzibę tuż przy Orlenie, jest drugim w Europie producentem paliw lotniczych. Mocno inwestuje, jeszcze w 2012 r. zbuduje instalacje, zwiększające produkcję z 20 do 70 tys. ton rocznie. To około połowy zapotrzebowania całej Europy. OBR w ub.r. miał ponad 153 mln zł przychodów – najwięcej w historii spółki. Wartość eksportu wzrosła w ciągu roku o 100 proc., a zysk netto był kilkukrotnie lepszy niż rok wcześniej.
Dodajmy, że od kilku dni nowym prezesem OBR jest Kamil Kamiński (na zdjęciu). Zastąpił Marcina Moskalewicza, który na początku marca został prezesem PERN. Kamiński jest absolwentem wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2010 r. ukończył studia Executive MBA w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W latach 2005-2008 pełnił funkcję prezesa w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice. Zasiada w radzie nadzorczej Polskich Linii Lotniczych LOT.
fot. www.obr.pl