Reklama

Płocki biznes na kongresie w Katowicach

Opublikowano:
Autor:

Płocki biznes na kongresie w Katowicach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Izba Gospodarcza Regionu Płockiego reprezentowała płockich przedsiębiorców na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Izba Gospodarcza Regionu Płockiego reprezentowała płockich przedsiębiorców na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

W trakcie trzeciej edycji tego niezwykle prestiżowego kongresu nie obyło się bez burzliwych dyskusji na tematy istotne dla środowiska MŚP. Eksperci z wielu krajów debatowali na temat przedsiębiorczości ludzi młodych, roli i aktywnej działalności kobiet w biznesie, finansowania i inwestycji, nowych technologii, współpracy międzynarodowej.

Prezes zarządu IGRP uczestniczył w panelu przy „okrągłych stołach” na temat kształcenia umiejętności absolwenckich na potrzeby dynamicznej gospodarki. Jako problem wskazano nie tylko złe mechanizmy w ustawodawstwie, ale także błędy instytucji odpowiedzialnych za szkolnictwo oraz podejście absolwentów do przyszłych pracodawców. Izba zaprezentowała opracowanie na temat przykładów dobrych praktyk, jakie zorganizowała w płockich firmach dzięki unijnemu projektowi.

– Był to dla nas niezwykle ważny panel – mówił Jan Brudnicki – Dyskusja pokazała, że problem jest dostrzegany na arenie całego kraju. Dualny system szkolnictwa to cel, który stawiamy sobie jako nadrzędny do realizacji. Organizatorzy przedstawili nasz materiał opisujący doświadczenia z realizacji projektu „Przedsiębiorczy uczeń” jako istotny wkład na potrzeby dyskusji, przedstawiający konkretne przykłady współpracy biznesu ze szkołami w tym zakresie.


Podczas pierwszego dnia kongresu w sesji plenarnej „Przedsiębiorczość jest kobietą” uczestniczyła Iwona Wierzbicka, członek zarządu IGRP. Podczas spotkania odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów 100 ambasadorów przedsiębiorczości kobiet 2013.

– Cieszę się, że kobiety przedsiębiorcze miały swoje miejsce podczas kongresu małych i średnich przedsiębiorstw – przyznała Iwona Wierzbicka – Pokazałyśmy, że jesteśmy licząca się grupą w tym środowisku. Ważne, że tak licznie uczestniczyłyśmy w tym przedsięwzięciu, że miałyśmy sporo do powiedzenia i swoje uczestnictwo zaznaczyłyśmy w każdym panelu dyskusyjnym.


Bardzo interesujący był panel „Zaklęty krąg niespełnionych szans PPP oraz zamówień publicznych dla MŚP”. Obecna na nim Iwona Wierzbicka podkreśliła, że partnerstwo publiczno-prywatne otwiera nowe możliwości inwestycyjne. Zarówno przed sektorem publicznym, ale również dla MŚP. Ustawa o PPP w najbliższym czasie zostanie „wyposażona” w narzędzia prawne zawierające zasady rozliczania się partnerów. To uzupełnienie przepisów powinno zdecydowanie ułatwić zawieranie partnerstw PPP. Eksperci europejscy obecni na spotkaniu, bazując na własnych doświadczeniach inwestycyjnych, ostrzegają jednak przed zbyt pochopnym inwestowaniem środków publicznych.

Podczas uroczysta sesji Sejmiku Województwa Śląskiego podjęte zostały uchwały w sprawie dwóch apeli: do sejmu RP o rozpoczęcie prac nad projektem ustawy o samorządzie gospodarczym, a drugi adresowany do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, polskiego rządu i parlamentu o rozpoczęcie prac nad projektem zmiany prawa zamówień publicznych.

Uchwały zostały przyjęte znakomitą większością głosów. – W mojej opinii był to najważniejszy punkt kongresu, który, mam nadzieję, będzie przykładem dla pozostałych województw i realnym czynnikiem oddziaływającym na prace sejmu RP w tym zakresie – ocenił Jan Brudnicki – Problem braku odpowiednich uregulowań prawnych jest poruszany na arenie organizacji gospodarczych w Krajowej Izbie Gospodarczej od bardzo dawna. Inicjatywa ta ciągle spotyka się z brakiem wsparcia ze strony ustawodawcy. Środowisko izb gospodarczych wiąże duże nadzieje z przyjętym przez sejmik śląski apelem.

IGRP jako organizacja reprezentująca interesy swoich członków oraz uczestnik III EK MŚP stawia sobie za cel próbę wdrożenia w naszym regionie postanowień kongresu i działających już mechanizmów wspierania przedsiębiorczości.

Organizatorem corocznych kongresów MŚP jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach – prężnie działająca organizacja zrzeszająca śląskie środowisko biznesowe. Tegoroczne przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem środowiska. Honorowy patronat nad nim objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Wśród gości byli m. in.: wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, Jerzy Buzek przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Johannes Hahn, unijny komisarz ds. polityki regionalnej oraz Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Więcej na www.kongres,sp.pl oraz www.igrp.com.pl

Fot. Archiwum IGRP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE