Reklama

Płocki amfiteatr będzie miał patrona? Jest wniosek w tej sprawie

Opublikowano:
Autor:

Płocki amfiteatr będzie miał patrona? Jest wniosek w tej sprawie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Płocku mamy bezimienny amfiteatr, więc czemu tego nie zmienić? Z takim wnioskiem zwróciła się do Ratusza posłanka Elżbieta Gapińska. Kto miałby zatem zostać patronem obiektu? Właściwie chodzi tu o patronkę...

W Płocku mamy bezimienny amfiteatr, więc czemu tego nie zmienić? Z takim wnioskiem zwróciła się do Ratusza posłanka Elżbieta Gapińska. Kto miałby zatem zostać patronem obiektu? Właściwie chodzi tu o patronkę...

Będziemy mieć w Płocku amfiteatr im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej? Całkiem możliwe, chociaż jeszcze nie ma żadnych decyzji ani nawet projektu uchwały, chociaż w Ratuszu potwierdzają sprawę, że posłanka Platformy Obywatelskiej, Elżbieta Gapińska faktycznie złożyła wniosek o nadanie amfiteatrowi imienia Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej.

- Przystąpiliśmy do tworzenia projektu uchwały w tej sprawie – mówi nam Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami w Urzędzie Miasta Płocka.

Posłanka Gapińska w środę przebywa w Sejmie. Od niej dowiadujemy się, że chociaż wniosek wpłynął z jej biura, to nie ona jest inicjatorką tej sprawy. Została po prostu poproszona o złożenie wniosku do urzędu, który sama popiera. 

- Myślę, że byłaby to zamknięcie pewną klamrą dotychczasowych działań komitetu – tłumaczy parlamentarzystka także w kontekście inicjatywy budowy pomnika znanej płocczanki na Tumskiej. - Mam nadzieję, że w Ratuszu przychylą się do tego pomysłu.

Skontaktowaliśmy się z pomysłodawcą, który aktywnie działał na rzecz powstania pomnika urodzonej w Płocku aktorki i długoletniej dyrektorki Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, płocczaninem Zdzisławem Belickim. On z kolei mówi, że możliwa była w Łomży ławeczka Hanny Bielickiej albo nadanie amfiteatrowi w Zielonej Górze imienia Anny German, więc czemu płocki amfiteatr miałby nadal pozostawać bezimienny. A dodajmy, że np. w Tczewie mają amfiteatr im. Grzegorza Ciechowskiego, ten w Olsztynie otrzymał imię Czesława Niemena, w Świnoujściu - Marka Grechuty, a scena amfiteatralna w Szczecinie przypomina o Helenie Majdaniec. W Warszawie posunięto się nawet o krok dalej, nazywając swój amfiteatr im. Michaela Jacksona (znajduje się na Bemowie). 

- Mira Zimińska-Sygietyńska jest postacią, którą płocczanie kojarzą - uważa Zdzisław Belicki. - Mieszkała niedaleko amfiteatru, co opisała w swojej książce „Nie żyłam samotnie”. Była płocczanką z krwi i kości. Zespół „Mazowsze” tu właśnie koncertował.

Gdyby radni wyrazili zgodę, na wiosnę, jak dodaje pan Zdzisław, mogłaby odbyć się uroczystość z udziałem zespołu, aby wszystko miało odpowiednią oprawę. Teraz to jednak wszystko w rekach miejskich rajców. Na razie nie zgłoszono żadnych przeciwwskazań. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE