W tym roku odbędzie się już 4. edycja plebiscytu na statutowy absurd roku. W konkursie oceniane są najgłupsze, najbardziej szkodliwe oraz niezgodne z obowiązującym prawem zapisy ze szkół w całej Polsce. Za organizację odpowiada Stowarzyszenie Umarłych Statutów.
- SUS jest pierwszą i największą w Polsce organizacją bezpośrednio broniącą interesów uczniów. Przyświeca nam cel rozpowszechniania wśród polskiej braci uczniowskiej wiedzy o jej prawach i sposobach ich ochrony, pomocy w indywidualnych przypadkach oraz lobbowania za zmianami w prawie czyniącymi polską szkołę wolną od bezprawia i skutecznie przygotowującą do życia w XXI wieku - czytamy na stronie stowarzyszenia.
W tegorocznej konkurencji zmierzy się ze sobą 7 placówek. Jedną z nich jest I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku. Czym szkoła zasłużyła sobie na to niechlubne wyróżnienie?
Chodzi o regulację, która wskazuje, że ocenianiu podlegają dodatkowe aktywności uczniów takie jak np. wypowiedzi na szkolnym Facebooku.
- Za nieuzasadnione należy uznać ocenianie aktywności uczniów w mediach społecznościowych. Przepis taki może bowiem powodować sytuację, w której w sposób arbitralny szkoła decydować będzie, czy daną wypowiedź należy ocenić negatywnie, czy pozytywnie - a co za tym idzie, np. obniżać oceny uczniom wypowiadającym się w sposób negatywny na temat szkoły - tłumaczy SUS.
Stowarzyszenie ogłosiło również, że sprawa została zgłoszona Centrum Edukacji Artystycznej, które zgodziło się z argumentacją i stwierdziło, że przepis podlega uchyleniu przez dyrektora CEA.
Płocki "Plastyk" uzyskał 544 głosy, dzięki czemu pokonał swojego pierwszego rywala - Liceum nr 6 w Bytomiu i dostał się do kolejnego etapu.
Statutowy Absurd Roku - płockie liceum odpowiada
Stanowisko liceum plastycznego zostało przedstawione w odpowiedzi pod facebookowym postem na temat konkursu. Oficjalne konto szkoły nie zgodziło się z zarzutami stowarzyszenia.
- Celem szkoły było docenianie aktywności zainteresowanych uczniów na oficjalnym forum internetowym, a nie ocenianie wypowiedzi, jak w obwieszczeniu. Uprzejmie prosimy o korektę. Stowarzyszenie Umarłych Statutów nie jest wiarygodnym partnerem - napisali w komentarzu.
Dyskusja się jednak nie zakończyła, a zarówno internauci, jak i koordynatorka 4. edycji plebiscytu zwrócili uwagę, że nie zostało sprecyzowane jakiego rodzaju aktywność podlega ocenie, ani czy ocena ta może być wyłącznie pozytywna. Pod uwagę brano więc możliwość, w której wypowiedzi uczniów na szkolnym Facebooku mogą negatywnie wpłynąć na ocenę z zachowania. Podano również argument, że niedopuszczalność przepisu stwierdziło samo Centrum Edukacji Artystycznej.
Płocki "Plastyk" stanowczo zaprzeczył, by coś takiego kiedykolwiek się zdarzyło.
- Taki scenariusz? Możliwy? Pozostała Państwu już tylko probabilistyczna ekwilibrystyka słowna. W naszej szkole artystycznej, której dewiza brzmi „szkoła z kulturą”, tego typu zdarzenie, od 32 lat, jest równie prawdopodobne, jak bliskie spotkanie trzeciego stopnia - odpowiedziała szkoła.
Powoływali się również m.in. na wyróżnienia, które przyznał im Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz Rada Powiatu Płockiego.
Zwycięzców konkursu poznamy 24 stycznia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.