Reklama

Reklama

Płocka Rada Miasta przeciwko podziałowi Mazowsza? Jest projekt apelu do premiera i prezydenta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Burzyńska

Płocka Rada Miasta przeciwko podziałowi Mazowsza? Jest projekt apelu do premiera i prezydenta - Zdjęcie główne

foto Karolina Burzyńska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Nie godzimy się na arbitralne rozstrzyganie o naszym losie za naszymi plecami oraz plecami Mieszkańców – członków naszych wspólnot samorządowych – czytamy w stanowisku, które, jeśli rada miasta przyjmie, zostanie przesłane do władz krajowych.

Reklama

Przypomnijmy, od kilku lat Prawo i Sprawiedliwość planuje przeprowadzić podział administracyjny województwa mazowieckiego. Według planu partii rządzącej miałyby powstać województwo warszawskie – obejmujące stolicę i otaczające ją powiaty oraz mazowieckie – zawierające pozostałą część obecnego województwa mazowieckiego z Płockiem, Radomiem, Siedlcami i Ostrołęką.

Wypowiedzi posłów PiS jasno wskazują, że stolicą takiego nowego województwa mazowieckiego miałby być Radom. Władze Mazowsza z marszałkiem Adamem Struzikiem na czele stanowczo sprzeciwiają się podziałowi. We wrześniu sejmik przyjął stanowisko w sprawie zachowania integralności dministracyjnej województwa mazowieckiego. Za jego przyjęciem głosowało 26 radnych KO-PSL. Przeciwko – 23 radnych PiS.

Teraz podobne stanowisko – zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Nowakowskiego i jego zastępców - będzie przedmiotem obrad płockiej rady miasta. W projekcie czytamy, że rada stanowczo sprzeciwia się dążeniom do rozbicia Mazowsza i ustanowienia stolicy nowego województwa mazowieckiego w Radomiu. Autorzy wskazują, że Płock jest częścią mazowieckiej wspólnoty regionalnej od 1999 roku i to dzięki wysiłkom mieszkańców „małych ojczyzn” województwo mazowieckie jest w czołówce najsilniejszych gospodarczo regionów europejskich i liderem polskich województw.

Autorzy apelu wskazują, że rozbicie Mazowsza na dwie części doprowadzi do problemów z ich funkcjonowaniem. Tłumaczą, że podział doprowadzi do tego, iż województwo warszawskie z bardzo wysokimi dochodami będzie musiało płacić gigantyczne „janosikowe”, które następnie trafi do wszystkich pozostałych 16 województw. Wówczas nowe województwo mazowieckie również dostanie swoją część, ale będzie ona nieporównywalnie mniejsza od kwoty, jaka obecnie przypada z budżetu Mazowsza temu regionowi na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dróg, szpitali czy instytucji kultury. A do tego nowe województwo mazowieckie – nie dość, że będzie miało znacznie niższe dochody - to jeszcze będzie musiało pokryć koszty swojej nowej administracji samorządowej.

- To znacząco wpłynie na możliwości wydatkowe w obszarze usług publicznych, m.in. ochrony zdrowia, edukacji publicznej, ochrony środowiska, przeciwdziałania bezrobociu, pomocy społecznej, polityki prorodzinnej, utrzymania dróg wojewódzkich i połączeń kolejowych – czytamy w projekcie stanowiska.

Na koniec apelu autorzy podkreślają, że propozycja podziału województwa mazowieckiego musi zostać poddana szerokim konsultacjom społecznym z mieszkańcami Mazowsza oraz uzależniona od wyników tych konsultacji.

Czy rada miasta przyjmie ten apel? Patrząc na rozkład mandatów w płockiej radzie, nie powinno być z tym problemu. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, które podziałowi województwa się sprzeciwiają, mają w radzie większość – 14 na 25 mandatów (10 - PO i 4 - PSL). Jak zagłosują radni PiS? Przekonamy się 28 stycznia podczas sesji. Jeśli zostanie przyjęty, wówczas trafi m.in. do prezydenta RP, prezesa rady ministrów, marszałków Sejmu i Senatu, posłów i senatorów z całego województwa mazowieckiego czy wojewody mazowieckiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy