Reklama

Płock zamierza dołączyć do „Kawki”

Opublikowano:
Autor:

Płock zamierza dołączyć do „Kawki” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płock stara się o dołączenie do ogólnokrajowego programu „Kawka”, który, pomimo tak rozkosznie kojarzącej się nazwy z trunkiem, który niejednego potrafi postawić na nogi, niewiele ma jednak z nim wspólnego. Program „Kawka” to lepsza dostępność do środków na likwidację uciążliwych pieców i kotłowni, które są opalane węglem, aby zastąpić je ciepłem systemowym.

Płock stara się o dołączenie do ogólnokrajowego programu „Kawka”, który, pomimo tak rozkosznie kojarzącej się nazwy z trunkiem, który niejednego potrafi postawić na nogi, niewiele ma jednak z nim wspólnego. Program „Kawka” to lepsza dostępność do środków na likwidację uciążliwych pieców i kotłowni, które są opalane węglem, aby zastąpić je ciepłem systemowym.

 

W Płocku, jak w wielu innych polskich miastach, nadal nie brakuje zabudowy, której wnętrza ocieplane są z wykorzystaniem pieców węglowych. Jeśli miasto otrzyma dofinansowanie, stanie się możliwa ich wymiana na piece gazowe, olejowe lub podłączenie do sieci cieplnej, a w przypadku budynków wielorodzinnych, również wykonanie termomodernizacji (choć wyłącznie jako element towarzyszący przebudowie lub likwidacji dotychczasowego źródła ciepła opalanego paliwem stałym). Jak właśnie powiadomił płocki Ratusz, prezydent Andrzej Nowakowski złożył już w tej sprawie wstępny wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Program „Kawka” został stworzony z myślą o ograniczeniu w miastach tzw. niskiej energii, czyli emisji z niewysokich źródeł ciepła, jakimi są spaliny emitowane z kominów niższych niż 40 metrów bądź z rur wydechowych samochodów, których na naszych ulicach jeździ wcale nie taka mała liczba. Ochrona przed niekorzystnym wpływem zanieczyszczeń, przyczyniających się do zwiększonego ryzyka występowania chorób układu krążenia i oddychania, jest szczególnie ważna w miejscach, gdzie zostały przekroczone dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń powietrza, w tym pyłów, dwutlenku węgla, czy tlenków azotu.

Ratusz w przeciągu kilku następnych miesięcy zamierza zbierać informacje od mieszkańców, ilu z nich byłoby zainteresowanych wymianą pieców węglowych na bardziej proekologiczne ogrzewanie oraz na termomodernizację związaną z wymianą dotychczas używanego systemu z wykorzystaniem dofinansowania z programu „Kawka”. Dodatkowych informacji wszystkim zainteresowanym udzielą pracownicy ratuszowego Wydziału Kształtowania Środowiska pod nr tel.: 24 367 15 08.

Deklaracje można już pobierać ze strony urzędu lub bezpośrednio w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Płocka przy stanowisku nr 6. Deklaracje można również nadesłać pocztą na adres: Urząd Miasta Płocka Wydział Kształtowania Środowiska, Stary Rynek 1 09-400 Płock. Ostateczny termin ich złożenia do BOK upłynie 31 października.

Fot.: Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE