Reklama

Reklama

Płock wysoko w rankingu Rzeczpospolitej

Opublikowano: 18 lipca 2013 15:54
Autor:

Płock wysoko w rankingu Rzeczpospolitej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tylko trzy ośrodki zostały ocenione wyżej od Płocka w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2013 w kategorii miast na prawach powiatu.

Reklama

Tylko trzy ośrodki zostały ocenione wyżej od Płocka w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2013 w kategorii miast na prawach powiatu.

Płock zebrał łącznie 74,38 punktu, co dało mu czwarte miejsce za Sopotem (78,31), Gdańskiem (77.92) i Poznaniem (76,14). W pokonanym polu zostały między innymi Szczecin, Wrocław, Kraków, Białystok, Toruń, Olsztyn, Kielce. W 2012 Płock w tym samym rankingu klasyfikowany był na 18 lokacie w kraju. Oznacza to więc, że w ciągu roku wykonał skok aż o 14 pozycji.

Organizatorzy rankingu sprawdzali, które które miasta i gminy najbardziej dbają o rozwój i standard życia mieszkańców. Istotnym elementem, mającym wpływa na końcową ocenę, była dbałość o bezpieczeństwo finansów.

Samorządy oceniane były w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie. W pierwszym etapie redakcja Rzeczpospolitej wybrała miasta i gminy, które w latach 2009-2012 najlepiej zarządzały swymi finansami i najwięcej inwestowały. Do drugiego etapu przeszły 564 samorządy, w tym 64 miasta na prawach powiatu.

Ocenie w drugim etapie podlegały m.in. dynamika wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wartość środków unijnych, które wpłynęły do budżetu miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2010-12.

Podczas ceremonii wręczenia dyplomów najlepszym miastom i gminom w tym najbardziej prestiżowym rankingu w naszym kraju wyróżnienie odebrał również prezydent Płocka. – Jestem dumny, że w czasach spowolnienia gospodarczego zajęliśmy tak wysoką lokatę na tle wszystkich miast w Polsce. Awansowaliśmy w rankingu o wiele pozycji w stosunku do lat ubiegłych, co pokazuje, że Płock jest miastem, które rozwija się i jest racjonalnie zarządzane w tych trudnych dla samorządu czasach – mówił Andrzej Nowakowski. – To wyróżnienie motywuje do dalszej pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców oraz pokazuje profesjonalizm i zaangażowanie płockich urzędników.

Fot. Ireneusz Rek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.