Reklama

Płock tuż za Sopotem. W ogólnopolskim rankingu w ścisłej czołówce

Opublikowano:
Autor:

Płock tuż za Sopotem. W ogólnopolskim rankingu w ścisłej czołówce - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płock, powiat płocki, a także niektóre gminy miejskie i wiejskie pojawiły się w rankingu jednostek samorządu terytorialnego "Bogactwo samorządów" czasopisma Wspólnota. Jak wypadamy na tle kraju?

Płock, powiat płocki, a także niektóre gminy miejskie i wiejskie pojawiły się w rankingu jednostek samorządu terytorialnego "Bogactwo samorządów" czasopisma Wspólnota. Jak wypadamy na tle kraju?

W jaki sposób sporządzono ranking i sprawdzono zamożność mieszkańców? 

- Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w  okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) - czytamy we wstępie rankingu.

Tak jak w ubiegłych latach, wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby.

- Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i  województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej - czytamy dalej.

I tak miasto Płock zajęło 2. miejsce, czyli o jedną lokatę wyżej w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem. Wskaźnik zamożności na mieszkańca wyniósł 6277,60 zł. Nasze miasto jest zaraz po Sopocie, który pochwalić się może zamożnością 6849,26 zł. 

Wyżej skoczył również powiat płocki. Zajął 226. miejsce. To wzrost o 16 pozycji. Zamożność w powiecie na mieszkańca wynosi 651,49 zł.

Wśród miast naszego powiatu najwyżej stoi Stara Biała. Odnotowała co prawda spadek o 23 pozycje, zajęła bowiem 157 pozycję z zamożnością 3500,90 zł na mieszkańca. Dużo niżej w rankingu stoi też Gąbin. Jest na 265. miejscu, a w poprzedniej edycji był 201. Wskaźnik zamożności w tym przypadku wynosi 2856,41 zł. Drobin w tym zestawieniu jest w zasadzie po środku - 330 lokata, wzrost o 30 oczek z zamożnością 2773,83 zł. Najniżej uplasował się Wyszogród, bo na 514. pozycji ze wskaźnikiem 2516,33 zł. To spadek o 5 miejsc. 

W rankingu pojawiły się także gminy wiejskie powiatu płockiego. Najlepiej w zestawieniu stoi Słupno - 36. miejsce (spadek o 8 pozycji) ze wskaźnikiem 4877,27 zł. Następnie długo długo nic... i Łąck - 427 lokata z zamożnością 2972,80 zł. Łąck wspiął się o 74 oczka wyżej. Bodzanów zajął 810. pozycję ze wskaźnikiem 2739,80 zł. Spadł o 52 miejsca. Bulkowo jest na 863. pozycji. Tu również nastąpił spadek i to o 74 oczka. Zamożność na mieszkańca wynosi w tym przypadku 2716,48 zł. Dziewięćset sześćdziesiąte miejsce zajął Bielsk ze wskaźnikiem 2668,83 zł. To o 158 pozycji niżej. 

Kto następny w rankingu? Mała Wieś z zamożnością 2649,15 zł na 1007 pozycji. W poprzednim rankingu była 808. Nowy Duninów uplasował się na 1074. miejscu z zamożnością 2620,59 zł i spadkiem o 400 oczek! Brudzeń Duży ma wskaźnik 2588,69 zł i 1150 lokatę, najniższą spośród wszystkich gmin w rankingu z naszego powiatu. Rok wcześniej było to 844. miejsce.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE