Reklama

Reklama

Płock położony nad... morzem. Tak może wyglądać Polska za 100 lat?

Opublikowano: 23 czerwca 2019 20:27
Autor:

Płock położony nad... morzem. Tak może wyglądać Polska za 100 lat? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Płock żąda dostępu do morza - ten wers znają wszyscy fani płockiej kapeli Lao Che. A jeśli okażę się prorocze? Co prawda nie stanie się to realne teraz, ani za 10 czy 20 lat, tylko raczej za 100 lat.

Reklama

– Płock żąda dostępu do morza - ten wers znają wszyscy fani płockiej kapeli Lao Che. A jeśli okażę się prorocze? Co prawda nie stanie się to realne teraz, ani za 10 czy 20 lat, już nie za naszego życia, tylko raczej za 100 lat.

– Całkiem możliwe, że za życia naszych wnuków linia brzegowa Morza Bałtyckiego będzie przebiegała w okolicach Płocka - przekonuje wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Paweł Rowiński w wywiadzie dla Tygodnika TVP.

Wszystko z powodu tempa zmian klimatycznych. Patrząc na dołączoną mapkę, jak może wyglądać Polska za 100 lat niektórzy mogą przecierać oczy ze zdumienia... Chyba, że już wcześniej o tym słyszeli, ponieważ prof. Rowiński nie pierwszy raz to powtarza. Niedawno w radiu TOK FM dowodził: – Poziom mórz zacznie się podnosić, będziemy mieć bardzo dużo wezwań sztormowych na północy. Powoli będą zalewane kolejne obszary, stracimy Hel, systematycznie będziemy tracili coraz więcej rejonów, aż w końcu będziemy mieli plażę koło Płocka.

Jego zdaniem procesy klimatyczne w ostatnich latach znacznie przyspieszyły. Klimat zmienia się, a tego – jak twierdzi – dowodzą coraz cieplejsze dni latem, kolejne rekordy temperatury, kiedy mamy ponad 30 stopni. Zaleca również lekturę opracowania opublikowanego przez PAN z okazji katowickiego szczytu klimatycznego COP24, gdzie znajdziemy m.in. wywiad z laureatem Nagrody Nobla, prof. Mario Moliną. – Refleksja jest następująca – żyjemy w antropocenie, czyli epoce, w której działalność człowieka znacząco wpływa na klimat planety.

Dodaje również, że zmiany, które obserwujemy, w zasadzie doprowadziły do powstania dwóch pór roku – suchej i ciepłej oraz drugiej – chłodniejszej, deszczowej, już niekoniecznie z ujemnymi temperaturami i opadami śniegu.

Prof. Rowiński jest matematykiem, specjalizuje się w hydrodynamice i hydrologii, ma tytuł doktora nauk o Ziemi. Cały wywiad z prof. Rowińskim znajdziecie tu: Niebawem Płock będzie leżał nad morzem. Zmiany klimatyczne przyspieszyły.

Można też posłuchać wywiadu w TOK FM.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (22)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.