Reklama

Płock na żywo w Polskim Radiu [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Płock na żywo w Polskim Radiu [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gala ogólnopolskiego konkursu reportażystów Melchiory 2013, która odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Płocku, była transmitowana na żywo przez Program 1 Polskiego Radia. Nagrodę dla radiowego reportażysty roku odebrała Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin.

Gala ogólnopolskiego konkursu reportażystów Melchiory 2013, która odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Płocku, była transmitowana na żywo przez Program 1 Polskiego Radia. Nagrodę dla radiowego reportażysty roku odebrała Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin.

Polskie Radio już od dziewięciu lat organizuje ogólnopolski konkurs reportażystów „Melchiory”. Jego ideą jest promowanie najlepszych twórców reportażu – nie tylko radiowego. Odwołanie się w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszych tradycji polskiego reportażu. Jak pisał sam Melchior Wańkowicz: „Reportaż był już wtedy, kiedy pierwszy troglodyta przyniósł wiadomość o polanie, na której pasą się mastodonty”.

W tym roku Melchiory wręczane były – po raz pierwszy w swojej historii – w Płocku. Mieście, które nie ma wprawdzie swojej rozgłośni Polskiego Radia, ale gdzie jest oddział Radia dla Ciebie. W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego zebrali się najbardziej cenieni mistrzowie reportażu prasowego, radiowego i telewizyjnego. A obok nich zaproszeni goście, z których najbardziej znamienitym był wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Nawet on w swoim krótkim wystąpieniu przyznał jednak, że gwiazdami wieczoru byli dziennikarze. Nie tylko ci nagrodzeni, ale wszyscy, którzy pojawili się na gali Melchiorów 2013.

W kategorii Premiera Roku jury przyznało dwa równorzędne Srebrne Melchiory. Pierwszy z nich trafił do rąk Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Magdaleny Balcerak ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Dopóki jestem” czyli wstrząsającą i świetnie skomponowaną historię morderstw i indolencji organów ścigania.

„Podróż Kasi” to opowieść o poszukiwaniu korzeni i nadanie jej wyższych poziomów znaczeniowych, skłaniających do refleksji o tym, co najważniejsze w roli państwa i jednostki. Tak jury argumentowało przyznanie nagrody dla Alicji Grembowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu PR. Oprócz Srebrnych Melchiorów autorki obu reportaży otrzymały również nagrody pieniężne w wysokości 4,5 tysiąca złotych.

Honorowe wyróżnienia w kategorii Premiera Roku jury przyznało Katarzynie Michalak i Agnieszce Czyżewskiej-Jacquement z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Jedno proste zdanie” czyli wzruszającą opowieść o sile miłości, której nie może przerwać nawet śmierć oraz Żanecie Walentyn i Michałowi Słobodzianowi z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw za „Orła i reszkę” czyli postawienie trudnych pytań: co to znaczy być wielkim uczonym, wielkim Polakiem, wielkim człowiekiem na przykładzie losów Jana Czochralskiego.

Statuetki Melchiora w kategorii Inspiracja Roku trafiły do Marka Millera (Tygodnik Angora) za „Wielką Szperę” czyli opowieść o czasach, o których – jak nam się wydaje – wiemy wszystko, a o których – jak się okazuje – możemy się wciąż dowiedzieć czegoś nowego, co wykracza poza ludzką wyobraźnię oraz do Tomasza Wiszniewskiego (TVP, producent – Fundacja Głos Ewangelii) za historię rosyjskiego weterana wojennego, która najpierw budzi grozę, a później daje nadzieję i zachwyca mocą ludzkiego ducha i dobroci.

Najważniejsza z nagród, czyli tytuł Radiowego Reportażysty Roku przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za pasję dokumentalisty i odwagę w podejmowaniu kontrowersyjnych tematów współczesnego świata. Dodatkiem do statuetki Melchiora było 20 tysięcy złotych. Nagroda specjalna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia SA trafiła do Agnieszki Pacho, która na łamach Tygodnika Angora zamieszcza „drukowane” wersje (oczywiście, odpowiednio przygotowane) reportaży emitowanych przez Polskie Radio.

Gala Melchiorów to jednak nie tylko chwile podniosłe i uroczyste. Organizatorzy zapewnili również o rozrywkę na najwyższym poziomie. Anna Sroki-Hryń i Janusz Radek wystąpili w mini-recitalach z towarzyszeniem jak zawsze doskonałej Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Perełką występu pani Anny była „Gramofonomanka” z repertuaru Mieczysława Fogga. Janusz Radek zaś zachwycił wszystkich nieprawdopodobną interpretacją piosenki „Niech żyje bal”, po której sama Maryla Rodowicz mogłaby wpaść w kompleksy.

Fot. Tomasz Paszkiewicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE