Europejska Stolica Kultury to tytuł, który przyznawany jest miastu wybranemu przez Unię Europejską. Może ono zaprezentować wówczas nie tylko swoje życie kulturalne, ale też całego regionu i kraju.
Pomysł na wybieranie Europejskich Miast Kultury pojawił się w 1985 roku. Pierwszym zostały greckie Ateny. W 1999 roku zmieniono nazwę - na obecną Europejską Stolicę Kultury - a od 2005 roku wybierane są dwa (a od 2021 roku trzy) miasta, którze swoją kandydaturę zgłaszają z odpowiednim wyprzedzeniem.
By starać sie o to miano, miasta muszą spełnić szereg określonych warunków. To m.in. promowanie własnej kultury, akcentowanie wartości europejskich oraz - co najważniejsze - prowadzenie działań kulturalnych promujących region.
Do tej pory w gronie wybranych miast z Polski znalazły się Kraków (2000 rok) i Wrocław (2016). Płock chce ubiegać się o ten tytuł w 2029 roku, kiedy to Europejską Stolicą Kultury zostaną polskie i szweckie miejscowości.
- Chcemy, aby Płock został w 2029 roku Europejską Stolicą Kultury - potwierdza Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. - Przygotowujemy się do aplikowania o ten prestiżowy tytuł. Opracowujemy "Politykę kulturalną Płocka do 2030 roku".
Jak podaje włodarz miasta, przeprowadzono już spotkania z przedstawicielami miejskich instytucji - m.in. dyrektorami ośrodków, artystami i aktorami.
- Rozmawialiśmy o życiu kulturalnym z przedstawicielami instytucji, organizacji pożarze∂owych oraz organizatorami wydarzeń - precyzuje Nowakowski. - Teraz czekamy na opinie mieszkańców.
Powstała ankieta, która bada kulturalne potrzeby i oczekiwania płocczan. Jej wynik ma dać magistratowi cenne informacje, na temat polityki kulturalnej miasta na najbliższe lata. Ankieta jest dostępna pod TYM adresem.
Poza Płockiem swoją kandydaturę mają zgłosić także m.in. Kołobrzeg, Katowice, Jastębie-Zdrój, Lublin, Toruń, Rzeszów czy Bielsko-Biała.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.