Reklama

Reklama

Płocczanki na Winiarach rodziły w bólach. Szpital w końcu zapewnia znieczulenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Płocczanki na Winiarach rodziły w bólach. Szpital w końcu zapewnia znieczulenie  - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Polki mają prawo do znieczulenia w czasie porodu, ale w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku do tej pory było to fikcją, bo zwyczajnie nie było anestezjologa, który mógł je podać. Winiary pochwaliły się, że to się teraz zmieni.

Reklama

Ból przy porodzie przeraża wiele kobiet. Polkom przysługuje prawo do znieczulenia, ale musi je podać anestezjolog, więc w wielu szpitalach po prostu procedura nie może zostać wykonana. Dotyczyło to także płocczanek i mieszkanek regionu, które decydowały się na poród w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym -do tej pory kobitety rodziły w bólach. Czas na zmiany. Placówka pochwaliła się wprowadzeniem nowego standardu.

- Oddział ginekologiczno- położniczy naszej placówki wprowadził  możliwość porodu w znieczuleniu zewnątrzoponowym ze wskazań medycznych- mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Pierwszych kilka takich porodów już się odbyło, tak mamy, jak i dzieci czują się dobrze.

Znieczulenie nie niweluje bólu do zera, ale znacząco go redukuje. W szpitalu są też inne, niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu. Przyszłe mamy mogą skorzystać z innych form takich jak aktywność fizyczna: np. spacer, kołysanie się czy przyjmowanie pozycji kucznej lub wertykalnej z wykorzystaniem piłki, worka sako czy krzesła porodowego, poza tym dostępne są kąpiele w wannie, ciepłe lub zimne okłady w okolicach odczuwania bólu, przezskórna stymulacja nerwów TENS lub masaże. Ból porodowy mogą zniwelować także techniki oddychania, których można nauczyć się na szkole rodzenia. 

- Z takiej formy łagodzenia bólu może skorzystać każda pacjentka, u której zaistnieją wskazania medyczne– mówi lek. Arkadiusz Biniewicz, kierownik Oddziału Ginekologiczno- Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii. Oczywiście, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, np. kobieta nie ma problemów z krzepnięciem krwi, a akcja porodowa nie jest zbyt zaawansowana. Znieczulenie można bowiem podać w odpowiedniej fazie porodu. Warto dodać, iż podanie znieczulenia nie spowoduje, iż ból zniknie całkowicie, ale znacznie go zmniejszy. Jest to również forma bezpieczna dla mamy i dziecka, lek nie przenika  do łożyska i mleka matki, poza tym pomaga w koncentracji rodzącej na samym procesie porodu, zachowuje też odruch parcia. Dodatkowo, lek zmniejszy ból podczas procedur poporodowych.

Szpital opisuje, jak wygląda procedura: Lekarz położnik i anestezjolog przed zastosowaniem procedury znieczulenia regionalnego porodu każdorazowo informuje pacjentkę o wadach i zaletach metody, a także możliwych powikłaniach które mogą wystąpić oraz ich częstotliwości. Znieczulenie wykonuje lekarz anestezjolog poprzez cewnik wkłuty w okolicy lędźwiowej pleców. Lek zaczyna działać po około 15 minutach, znieczulenie utrzymuje się nawet do 4 godzin. Może być podawany wielokrotnie z częstotliwością od 1,5 do 2 godzin.

Rocznie na Winiarach rodzi się ok. 1200 dzieci. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy